In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President Kalevipoja skulptuuri avamisel 19. augustil 2006 Põltsamaal
19.08.2006


Head kaasmaalased!

15 aastat tagasi katkestasid siinse Sõpruse pargi vaikuse mööduvad sõjamasinad. Nende sihiks oli Eesti pealinn ja sealt juhitava iseseisvusvõitluse lämmatamine. Soomukid jõudsidki Tallinna, kuid vabanemisprotsess jäi õnneks siiski pöördumatuks. Nüüd on siinsamas pargis raiutud graniiti nende 69 rahvasaadiku nimed, kelle otsusega sai Eestist taas iseseisev riik.

Homme tähistame oma lähiajaloo suurpäeva. Meenutame seejuures tänutundega neid, kes on aidanud Eesti riiki luua, taastada ja edendada. Ent samuti mõtleme väärtustele ja sümbolitele, kust oleme ammutanud oma vaimset jõudu.

Üheks selliseks sümboliks on soome-eesti ühisest muinaspärimusest tuntud Kalevipoeg, kes on olnud ja küllap jääb ka tulevikus eesti rahva iseseisvuspüüde kehastajaks. Tunneme hästi Kreutzwaldi kirjutatud rahvuseepose ettekuulutust, mille kohaselt peab meie müütiline kangelane kord koju jõudes “oma lastel’ õnne tooma”.

Nõnda on siis igati ootuspärane, et just Kalevipoeg seisab Vabadussõja võidu tähisena Emajõe kaldapealsel. Samamoodi on põhjendatud see, et Eestimaa südames, kus laiuvad aastasadade vanused viljakad põllud, hakkab seisma atra hoidev ürgmees. Sel moel kehastab ta eriti ilmekalt meie rahva iseloomu, lootusi ning püüdlusi.

Maa on meie rahvast toitnud nii otseses kui sümboolses tähenduses. Oleme isegi mitmeid mõisteid hakanud oma keeles kasutama ühtaegu maaviljeluse ja vaimuelu kohta. Nii räägime näiteks enese ja maa harimisest, vaimupõllu kündmisest, maa soolast ning vaimutöö viljadest.

Ehkki kündval Kalevipojal võib olla mitmeid tähendusi, sümboliseerib ta muuhulgas jõuliselt ürgset loomislugu. Me võime oma eeposekangelases ja siin seisvas monumentaalskulptuuris näha meie maastike hingestatust, inimese igapäevast ja igikestvat seost maaga. Oma vagu ajav kündja väljendab samuti loomingut ja selle kestmist – ka Eestit kui loomingut ning eestluse kestmist.

Soovin meile kõigile vaimujõudu ja armastust oma maa vastu, et oleksime ikka ja alati suutelised “eesti põlve uueks looma”. Tänan kaasmaalasi jõupingutuste eest oma riigi heaks ning aitäh ka kõigile neile inimestele, kelle abiga on Kalevipoeg taas Vooremaa künnivagudele jõudnud.
Rõõmsat taasiseseisvumispäeva!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee