In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President Saaremaa sadama avamisel 16. juunil 2006 Küdemas
16.06.2006


Austatud ministrid,
maavanem,
daamid ja härrad!

Sadam on avatuse sümbol. Avatuses ja avaras maailmapildis on sajandeid olnud saarlaste tugevus. Saarlased on osanud näha palju kaugemale kodustest lahesoppidest. Nende paadid ja laevad jõudsid nii lähematele saartele kui ka kaugematele maadele.

Avarat ja strateegilist mõtteviisi näitas ka ligi 800 aastat tagasi toimunud merelahing, mida Henriku Liivimaa kroonika nimetab Uue sadama lahinguks. Sellesse lahingusse kogunes krooniku andmetel 200 sõjalaeva. Need ei olnud väikesed paadid, vaid sõudelaevad, igal 30 meest. Paljud arvavad, et Uus sadam asus ühes Sõrve sääre lahesopis – võimalik, et praegusele süvasadamale väga lähedal. Seda päeva on põhjust meenutada, kui siia sadamasse saabuvad kruiisilaevad. Eriti aga võidupühal, mil siin toimub Eesti esimene mereparaad.

Olen Saaremaa patrioot. Usun, et nõustute minuga – Saaremaal on, mida külalistele pakkuda. Ka neile, kes saavad siin viibida vaid mõne tunni. Siin on rikas kultuuripärand: huvitav rahvakultuuritraditsioon ja üle tuhande muinsuskaitseobjekti. Saarlased on osanud hoida ka kodukoha haruldast looduskeskkonda. Teisalt võimaldab kruiisiturism majandustegevust mitmekesistada ning pakkuda saarlastele tööd ja eneseteostusvõimalust.

Seetõttu tahan ka omalt poolt avaldada sügavat tänu neile inimestele, kelle aastatepikkuse pühendumise ja töö tulemus on tänane pidulik avamishetk. Edu uuele sadamale!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee