In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President Kumu Kunstimuuseumi avamisel 17. veebruaril 2006
17.02.2006


Austatud proua president!
Head kunstisõbrad!

Täna oleme vaieldamatu suursündmuse tunnistajaiks. Mõni aasta tagasi, kui Helsingis avas uksed Kiasma, kaasaegse kunsti muuseum, jõudis meie põhjanaabrite sellekohane elevus ka Soome lahe lõunakaldale. Nüüd oleme ise sama suure ettevõtmisega lõpule jõudnud.

Kindlasti ei põhjusta meie tänast uhkustunnet vaid kauase ootuse täitumine ega suure töö valmimine. See pole ka seotud eestlaste või isegi soomlaste rahvaarvuga. Ma usun, et kunstimuuseumi valmimine on uhkuseks igale rahvale - olgu ta suur või väike. Igal pool tähistab uus kultuuriehitis uuenenud kvaliteeti nii mõtteviisis kui loomeelus.

Siinse kultuurirajatise tähendus on vahest võrreldav ligi sajand tagasi, 1913. aastal valminud Estonia teatrimajaga, mis on tänaseni meie rahvusteater ja esindushoone. Selgi puhul on oluline meie hõimurahvas soomlased, sest kavandas ju ka Estonia Soome arhitekt, tuntud Armas Lindgren.

Nii on ka täna oma uksed avava Kumu Kunstimuuseumiga, mille kaudu tiheneb veelgi meie side Soomega. Selle omanäolise ehitise autor Pekka Vapaavuori on saanud juba Eestis omainimeseks ning küllap toob Kumu siia veel rohkesti soome kunstnikke ja kunstisõpru - nagu neid tuleb kindlasti paljudest maanurkadest.

Tänan ja tunnustan kõiki inimesi, kelle tööga muuseumihoone valmis. Soovin, et eesti kunst saaks seeläbi täiendavat elujõudu.

Ja lubage veel üks paralleel Estoniaga: mäletatavasti kogunes just seal esmakordselt Eesti Vabariigi Asutav Kogu ning toimuvad siiani meie riigi esindusüritused. Loodetavasti võtab kunstimuuseum osa sellest koormusest enda kanda ning loob ka oma traditsioonid, millest hakkab osa saama võimalikult lai avalikkus. Soovin selleks palju jõudu ja head koostööd!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee