In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President rahvusvahelise kollokviumi “Paul Keres 90” külalistele 6. jaanuaril 2006 Kadriorus
06.01.2006


Kallid külalised,
austatud proua Maria Keres!

Suured sportlased ja kirjanikud, suured teadlased ja riigimehed võluvad ja ühendavad rahvast endale seatud eesmärkide kõrgusega ning selle püsivusega, millega nad liiguvad oma eesmärkide suunas.

Oma rahva silma all ja kaasaelamisel liikus suurmeister Paul Keres male kõige kõrgema tipu poole. Oma erakordsete eelduste, raugematu töötegemise ja väljapaistvate saavutustega suutis ta meid veenda, et male ei ole nuputõstmine ruudulisel laual, vaid see on teadus, kunst ja sport üheaegselt.

1938. aasta hilissügisel saavutas Paul Keres AVRO-turniiri võidu ja moraalse õiguse olla esimene väljakutsuja maailmameister Aleksander Alehhinile. Nooruke eestlane oli ühtäkki kogu maailma tugevuselt teine maletaja.

Väike, miljoni elanikuga põllumajandusmaa Eesti oli siis muule ilmale peaaegu tundmatu. Riiklikke võimalusi end diplomaatiliselt esindada jätkus vaid kümmekonna riigi jaoks - seda oli neli korda vähem kui täna.

Suuresti tänu ta erakordsele isikuvõlule tegi Paul Kerese tõus maletaevasse temast meie riigi erivolitusteta suursaadiku, esimese kogu maailmas tuntud diplomaadi. Kui meie naabrid soomlased tunnistavad, et Paavo Nurmi jooksis Soome maailmakaardile, siis meie võime tõdeda - Paul Keres maletas Eesti maailmakaardile.

1975. aasta suvel olid Tallinnas Paul Kerest ära saatmas tuhanded inimesed, kellest sajad ei tundnud ühtki malekäiku. Aga kõik nad tundsid Kerest kui suurt sportlast, suurt eestlast ja suurt maailmakodanikku.

Selle inimese elutöö väärib tänulikult meeles pidamist. Tallinnas on Paul Kerese monument. Tema kodutänav Nõmmel kannab ta nime. Ilmunud on sisukas raamat “Meie Keres”. Igal aastal korraldab spordiselts Kalev kiirmale-turniire, kus on osalenud paljud maailma tipp-maletajad.

Kui Eesti sai uuesti iseseisvaks ja me võtsime käibele oma raha, trükiti 5-kroonisele pangatähele Paul Kerese portree. Sel kombel on suurmeister iga päev meie silme ees. Kuid eurole üle minnes jäävad meie rahatähed ajalukku.

Sellega seotult tahan maailma tipp-maletajate juuresolekul teha järgmise ettepaneku: me peaksime asutama Paul Kerese medali. Selle autasu võiks määrata tegevmaletajale või maletreenerile või male-elu korraldajale tema püsiva, pikaajalise ja tulemusliku töö eest male heaks ja male arendamisel. Medali võiksid kujundada ja vermida tunnustatud eesti metallikunstnikud ning autasuga võiks kaasas käia mõne meie kunstniku silmapaistev taies.

Niisamuti arvan ma, et Tallinn on oma male-traditsioonidega ning suurvõistluste korraldamise kogemustega valmis maailma tippvõistlusteks - näiteks kahe aasta tagant ja üheaegselt Kerese medali üleandmisega. Innustan teid juba täna läbirääkimisteks siin meie keskel viibivate suurmeistritega, kes võiksid kuuluda autoriteetsesse rahvusvahelisse žüriisse.

Head sõbrad!
Presidendina väikeses riigis, millele on tuntust toonud malemeister Paul Keres, on mul eriline heameel tervitada siin suurte maleriikide tunnustatud saadikuid. Eestile teeb au teie osavõtt Paul Kerese mälestusüritusest. Jagagem ühiselt uhkust, et Paul Keres kuulub meile kõigile.


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee