In English

Intervjuud
Ava print vaates

Vabariigi President ajalehele Postimees 29. juunil 2006
29.06.2006


Piir näitab ELi ja NATO liikmesriigi usaldusväärsust


President Arnold Rüütel, kui lukus on Eesti idapiir?

Ehk mitte päris lukus, aga täiesti kontrollitav. Kindlasti tuleks aga märgistada jõe- ja järvepiir, sest praegu ei oska puhkepäeva-kalamehed piirimärke leida ja rikuvad tahtmatult piiri.

Satuvad hasarti, et kolm koha on juba paadis ja lähevad muudkui edasi.

Eesti sai Schengeniga liitumiseks küll 46 miljonit eurot, kuid siin ei jätku enam piirivalvureid, et kasutada selle raha eest ehitatud kordoneid või ostetud autosid ja kaatreid.

Inimkapital kujuneb tõesti lähiaastatel ülimalt tõsiseks probleemiks. Kui inimeste arv ei suurene, siis üks tee on tehniliselt täiustada piiri valvamist. Seda on piirivalve ka teinud.

Kas peate normaalseks, et piirivalvekooli lõpetanud noor inimene saab palka 4000–4400 krooni kätte?

See ei ole normaalne ja siin peitub põhjus, miks piirivalves on kohati puudu iga teine piirivalvur. Õige on tõsta nende palka, kuid lisaks tuleb läbi vaadata sotsiaalsed tagatised.

Nad töötavad sageli kõrvalistes kohtades, tulevad pere juurest nädalaks ära. Valitsus peab väga tõsiselt analüüsima olukorda, et aidata piirivalvuritel elada ja töötada suhteliselt rasketes tingimustes.

Kuidas oma mure valitsusele teada anda?

Kindlasti arutame lähiajal peaministriga, kuidas piirivalvet aidata.

See on Eesti tõsisemaid ülesandeid, nii riigi sisejulgeoleku kui ka riigi usaldusväärsuse seisukohalt ELi ja NATO piiririigina. Lisaks peame arvestama, et meie naaberriigil Venemaal ei ole hästi kontrollitavaid piire omakorda paljude enda naabritega, kus elab rasketes sotsiaalsetes oludes kümneid miljoneid inimesi, kes võivad üritada ebaseaduslikult läände liikuda.


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee