In English

Intervjuud
Ava print vaates

Vabariigi President ajalehele Meie Maa 9. mail 2006
09.05.2006


Arnold Rüütel: olen oma sünnipäevi alati väga tagasihoidlikult tähistanud

Homme saab Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel 78 aastaseks. Ajasime saarlasest presidendiga juttu tema suvekodus, kus paar nädalat tagasi olid käsil kibekiired korrastustööd. President ise sammus oma valdustes ringi nokamüts peas, botased jalas ning jope ülikonna peale tõmmatud. Jutujärge ootasid leheinimesed ning turvamees tuletas viisakalt meelde kiirelt lähenevat ärasõiduaega.

Teie suvekodu ümbruses on näha suuremaid ümberkorraldusi?

Siin mere ääres oli, saaremaa keeles, üks suur läkuauk ja kui tuli suur jaanuaritorm, siis lükkas see kõik pillirood koos jääga siia maja juurde kuhja. Kõik ümbrus oli pilliroogu täis ja see oli niisugune töö seda siin koristada, et jõud ei käinud üle. Siis ma pöördusin looduskaitsjate poole ja palusin luba, et lükkan kogu sodi üheks saareks kokku ja planeerin selle läkuaugu ära ning seda lubati teha. Tahapoole jääb looduslik vall, mida sai natuke kõrgendatud, et järgmiste tormidega ei lükkaks enam pilliroogu nii palju siia sisse. Nii tekkis siia maja juurde omaette saar koos seda ümbritseva veega. Ja muide ilmnes, et see siin on hoopis magevesi, sest siin voolab allikas. Nii et mul on nüüd kõrvuti soolane meri ja väike mageveejärv, kus saab ka ujuda.

Viimastel aastatel on siin suvekodus tööd üsna hoogsalt läinud?

Alguses jah, kui selle koha sain, siis tükk aega kõik venis, kuid nüüd on maja valmis saamas ja saab ka ümbrust korrastada. Läkuaugud saab korda, kadastikke tuleb harvendada. See siin on üsna suur territoorium ja kui nüüd rand korras on, siis on see koht ikka hoopis midagi muud kui enne. Vanal taluasemel said saared väljasaetud ja nüüd on seal jäänud vahtrad, sirelid ning muru alt niidetav. Põllumajandusega me siin tegelema ei hakka, sest selle jaoks poleks aega.

Kas oma sünnipäeva plaanite siin suvekodus tähistada?

Ei, ma kardan, et seda ei saa veel nii palju korda, et siia viisakaid inimesi kutsuda.

Kuidas teil tavaliselt on olnud kombeks oma sünnipäevi tähistada?

Mina olen oma sünnipäevi läbi elu väga tagasihoidlikult tähistanud. Õde oma perega tuleb külla ja üks või teine käib ning õnnitleb ja ongi kogu lugu.

Kas see tuleb inimese loomusest, et ei taha suuri pidusid pidada?

Ma ei ole kunagi nö pildi peale trüginud ja selle tõttu sellistel suurtel üritustel, mis on minuga isiklikult seotud, ma ei tunne ennast koduselt. See on kogu aeg niimoodi olnud.
Muidugi ma olen olnud sellises olukorras, et tuttavaid ja sõpru on väga palju, kuid ma ei tunne ennast kuigi hästi, kui 100 inimest on koos ja mina olen seal kuskil ringi keskel.

Kui palju on teil selliseid sõpru, kelle seltsis tunnete ennast tõesti hästi?

Eks need olegi oma töökaaslased nii majandi kui põllumajandusakadeemia rektori ajast. Akadeemilise ringkonnaga olid meil juba tollal väga usalduslikud suhted ning me rääkisime poliitiliselt täitsa avameelselt. Ka tänasel päeval ma loomulikult tunnen ennast nende seltsis hästi. Mul ei ole kellegagi kunagi olnud vastuolusid ja konflikte.

Kui kergesti te solvute?

Ma olen kogu aeg olnud niisugustes küllalt tõsistes ametites ja sellest tulenevalt olen võtnud seda kui protsessi. Kui keegi ei saanud näiteks mingiks uurimistööks piisavalt raha või midagi muud, siis see inimene oli loomulikult pahane, aga ma ei võtnud seda enda solvamisena, sest see oli väga inimlik, et oli tarvis vahendeid selleks, et tööd teha, uurida midagi. Nii et ma ei ole kunagi oma aega kulutanud selliste vastuolude peale ja kui aastad on läinud eks igaüks on siis suutnud ise mõtestada olukorra, mis on olnud. Kuidas keegi on mõistnud, nii on ta mõistnud.

Nii et teis kellegi vastu vihapidamist pole?

Minu poolselt mitte kunagi. Ma suhtlen kõigi inimestega, võtan kõiki tavaliselt ning lihtsalt ja ma ei tunne, et tahaksin kellelegi ära teha.

Kuidas te ennast taastate, sest eks midagi ju läbielamistest ikka hinge jääb?

Taastan ennast sellises looduslikus keskkonnas nagu see siin ja Tartu kodus. Olen oma kodu ise ehitanud ja seda remontinud läbi kõigi aegade. Tunnen rahuldust, et olen midagi suutnud hästi teha oma pere heaks nii Tartu kodus kui siin suvekodus. Ma ei ole siin kunagi niisama istunud, ikka teen midagi ja sel moel taastangi ennast nii füüsiliselt kui vaimselt.

Nii et füüsiline töö maandab hästi pingeid?

Selles pole kahtlust. Kui oled füüsilist tööd teinud, siis oled juba füüsiliselt ennast taastanud. Vaimselt taastud selles mõttes, et tunned rahuldust oma tööst, tehtu üle on hea meel ning ongi tuju hea ja häda pole midagi.

Kuidas te kehaliselt nii heas vormis püsite?

Ma olen kunagi teinud päris tõsiselt sporti, kõige rohkem mänginud võrkpalli. Sõjaväes sai päris tõsiselt mängitud. Samuti korvpalli olen mänginud, kergejõustiku olen vähem teinud. Nüüd, kus aega on vähem, on vaimsele tööle vaheldust andunud oma kodu ehitamine, korrashoidmine, suvekodu ehitamine. Kui seda võimalust pole, kui olen näiteks Tallinnas, siis ma teen nädalas 4-5 kilomeetrise ringi õhtuti - kiirkõndi, ka kepikõndi. Neid kilomeetreid on päris palju tulnud ja ma lähen välja ka kõige halvema ilmaga, sest halb ilm annab ühtpidi karastuse, aga teistpidi ka tahtejõu, et ma jonnakalt lähen ja teen ära oma ringid.

Kas selline käimine korrastab ka inimese tasakaalu ja vaimu?

See on aeg, kus saad rahulikult ja samal ajal pingevabalt mõtelda mitmete probleemide ja ka kõige keerulisemate asjade üle.

Kas teie elus on olnud ka abielukriise?

Ei saa ütelda, et meil oleks mingeid kriise olnud, seda mõistet ei saa siin üldse kasutada, aga seda, et vahest me ei ole kõikides asjades päris ühel nõul, selliseid asju on siiski olnud. Vaidleme mõne asja üle ja ongi kogu lugu.

Kas sellistes vaidlustes peab üks alla andma?

Ei, selliseid pingeid meie vahel pole, leiame alati mingi ühise arusaamise sellest probleemist.

Nii et te pole kunagi mõelnud, et nüüd lähen päriselt minema?

Ei, selliseid küsimusi ei ole olnud.

Mida arvate sellistest meeste tüüpilistest hobidest nagu jalgpall, jäähoki, kalapüük?

Nende spordialadega ei ole ise tegelenud. Kalapüüki olen teinud, aga seda nii vähe, et kalapüüdjaks mind ei saa nimetada. Kui aga tahan, saan kala kätte küll.

Millised kalatoidud teile kõige rohkem maitsevad?

Eks nii nagu saarlasele omane, ikka need toidud, mis siinse mere kaladest on tehtud, kuid tänapäeval loomulikult söön ka mujalt toodud vääriskalu.

Milliseid toite te üldse oma elu jooksul olete eelistanud?

Mina ja kogu meie pere toitub väga lihtsalt. Meil ei ole kujunenud mingeid selliseid nõudlikke arusaamu erilistest toitudest.

Siin suvekodus ehitate viimasel ajal üsna palju, kas on plaan siia elama tulla?

Püsivalt siia elama tulemise plaani pole, aga kui vähegi aega on, siis olen ikka pikemalt ka siin. Nii et elame nii Tartus kui siin.

Lõpetuseks peab vist ikka selle presidendivalimiste teema veel kord üle rääkima?

Ma olen öelnud ja võin selle üle korrata. Ma leian, et minul on aastaid juba päris palju ja sellepärast ma palusin mind mitte esitada nii nagu põhiseaduslikult on, et president valitakse Riigikogus. Võimalus on kõikidel noorematel, kõigil, kes ainult soovivad, keda parteid ja poliitikud esile tõstavad .On valikuvõimalus ja mina toetan ja õnnitlen, keda ära valitakse. See töö käib hästi tõsiselt praegu ja kui president valitakse Riigikogus ära, soovin õnne ja jõudu sellele inimesele. Ma aitan teda edaspidi selles töös nii palju kui ma saan. Kui aga presidenti ei valita ära, siis tekib täiesti uus poliitiline olukord ja seda on raske kommenteerida.


Heli Salong


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee