In English

Avaldused
Ava print vaates

Presidendi ja proua Rüütli avaldus 22. jaanuaril 2006 Kadriorus
22.01.2006


Alates 18. jaanuaril Eesti Televisiooni eetris olnud saatest “Pealtnägija” on palju kõneainet pakkunud meie perekonnaga seotud sündmused presidendi residentsis. Ametkondliku juurdluse algatamine on igati õigustatud. Loodame, et see selgitab välja, mis tegelikult juhtus ning kuidas julgeolekurežiim presidendi kantselei hoones toimis. Enne juurdluse lõppu ei ole kohane sellel teemal hinnanguid langetada. Omaltpoolt soovime aga avalikkusega jagada seda üldist arusaama, mis on meil tänaseks kujunenud.

Peod, mis olid kujutatud telesaates näidatud fotodel, toimusid möödunud aasta oktoobris. Enne seda olid meie lastelastel külas käinud koolikaaslased ja omavanused sõbrad, kuid need olid tavapärased noorte koosviibimised, kus ei toimunud midagi taunimisväärset. Oleme alati lubanud lapselastel oma koolikaaslasi ja sõpru külla kutsuda ning sellest polnud kunagi probleeme tekkinud.

Paraku sai väikesest teismeliste koosistumisest mõnel korral täisealiste noorte pidu, mida tüdrukud ei suutnud enam kontrollida. Nagu nüüd teame, viibis kahel korral peol arvukalt võõraid täisealisi noori. Kõige nooremad olid nendel pidudel meie lapselapsed ja üks nende klassiõde. Teame tänaseks, et lapselapsed kohkusid ülekäte läinud pidudest ja rohkem neid ei korraldatud.

Seda, milliseks lapselaste oktoobrikuised koosviibimised olid muutunud, saime teada alles 12. jaanuaril, kui “Pealtnägija” saatejuht võttis ühendust presidendi avalike suhete nõunikuga. Järgmisel päeval nägime ka fotosid, mida telesaates kasutati. 18. jaanuaril eetris olnud saates lisandus tänaseks tõestamata, kuid kindlasti kontrollimist vajavaid väiteid pidudel toimunu kohta. Olime siiralt vapustatud.

Muret, mis meid sellisel moel ootamatult tabas, oskab ette kujutada iga lapsevanem. Ühtlasi tuleb aga tõdeda, kuivõrd kergelt leiavad kandepinda kuulujutud ja väited, mille paikapidavus on küsitav.

Kindlasti saab aga öelda juba praegu, et riigisaladust sisaldavad dokumendid ei ole sattunud kõrvaliste inimeste silma alla. Samuti on kindel, et noortel ei olnud ligipääsu kantselei töötajate kabinettidesse, kuna tööpäeva lõppedes kabinetid lukustatakse ja kõik võtmed asuvad politseivalve käes. Presidendi residentsi välisuksel ei ole kunagi olnud koodlukku. Ka ei ole kinnitust leidnud väited, nagu oleks rüvetatud hoone katusel asuvat riigilippu või peetud pidu riiginõukogu saalis.

Oleme lastelastega põhjalikult juhtunut arutanud. Nad mõistavad, mida nad valesti tegid ja kahetsevad seda. See oli raske õppetund ning loodame, et see ei jää neid kogu eluks saatma.

Täname kõiki neid, kes meie perekonna suhtes on näidanud üles mõistmist ja taktitunnet ning meid raskel hetkel hea sõnaga toetanud.


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee