In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President ja Soome Vabariigi president osalesid Kumu Kunstimuuseumi avamisel
17.02.2006


President Arnold Rüütel kohtus täna Kadriorus Soome Vabariigi presidendi Tarja Haloneniga, kes tuli Eestisse Kumu Kunstimuuseumi avamisele.

Vabariigi President soovis president Halonenile veel kord õnne ametisse tagasivalimise puhul ja tervitas Soomes saavutatud kokkulepet tööjõu vaba liikumise piirangute lõpetamise kohta Euroopa Liidu uutele liikmetele. Soome president rõhutas, et peab Eesti ja Soome suhete edasist hoogustumist väga oluliseks ning kavatseb ka teisel ametiajal selle nimel intensiivselt töötada.

Pärast kohtumist osalesid mõlemad riigipead Kumu Kunstimuuseumi avamisel.

President Arnold Rüütel ja Soome Vabariigi president Tarja Halonen osalesid Kumu Kunstimuuseumi avamisel.Avatseremoonial peetud kõnes ütles president Rüütel, et kunstimuuseumi valmimine on uhkuseks igale rahvale - olgu ta suur või väike. Igal pool tähistab uus kultuuriehitis uuenenud kvaliteeti nii mõtteviisis kui loomeelus, lisas Vabariigi President.

''Siinse kultuurirajatise tähendus on vahest võrreldav ligi sajand tagasi, 1913. aastal valminud Estonia teatrimajaga, mis on tänaseni meie rahvusteater ja esindushoone. Selgi puhul on oluline meie hõimurahvas soomlased, sest kavandas ju ka Estonia Soome arhitekt, tuntud Armas Lindgren. Nii on ka täna oma uksed avava Kumu Kunstimuuseumiga, mille kaudu tiheneb veelgi meie side Soomega. Selle omanäolise ehitise autor Pekka Vapaavuori on saanud juba Eestis omainimeseks ning küllap toob Kumu siia veel rohkesti soome kunstnikke ja kunstisõpru - nagu neid tuleb kindlasti paljudest maanurkadest,'' lausus Eesti riigipea.

President Halonen õnnitles oma eestikeelses pöördumises Eesti rahvast uue kunstimuuseumi hoone valmimise puhul ning lisas, et soomlased mõistavad selle sündmuse tähtsust eriti hästi, sest ajalugu on ka neile õpetanud, mida kultuur tähendab väikestele rahvastele. Soome president avaldas lootust, et Kumust kujuneb uus vaimne kohtumispaik, kus Eesti ja Soome kultuurid põimuvad.

Kumu Kunstimuuseumi avamistseremooniale läkitas tervituse ka Läti Vabariigi president Vaira Vike-Freiberga.

President ja proua Rüütel korraldavad president Haloneni ja härra Pentti Arajärvi auks täna veel õhtusöögi.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 17. veebruaril 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee