In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Algas Vabariigi Presidendi riigivisiit Ungaris
11.09.2002


Ametlik vastuvõtutseremoonia Ungari parlamendiesisel väljakulAmetliku vastuvõtutseremooniaga Ungari parlamendiesisel väljakul Budapestis algas täna hommikul president Arnold Rüütli ja pr Ingrid Rüütli riigivisiit Ungari Vabariiki. Eesti riigipead ja teda saatvat delegatsiooni tervitasid Ungari president Ferenc Madl ja pr Dalma Madl. Seejärel tutvustati Eesti riigipeale Ungari parlamendihoonet, mis Ferenc Madli sõnul sümboliseerib suurepäraselt 1100 aastase ajalooga Ungarit. Kahe riigipea kohtumisel andis Eesti president Ungari presidendile üle Valgetähe teenetemärgi keti ja pr Madlile Valgetähe I klassi teenetemärgi. Ungari riigipea andis president Rüütlile Ungari Vabariigi Teeneteordeni Suure Risti. President Rüütel kinkis oma kolleegile Eesti kunstniku Malle Leisi serigraafiad "Horisondid" ja "Lõunamaa viljad".

Järgnenud presidentide ja delegatsioonide kohtumisel ütles president Madl: "Ungarlased on aastakümneid, isegi aastasadu jälginud eestlaste võitlust oma iseseisvuse eest ja oma kultuuri arendamise nimel. Oleme kõrgelt hinnanud teie jõupingutusi." President Madl et avaldas lootust, et seniste tihedate suhete arendamisele annab uue tõuke täna alanud riigivisiit.

President Rüütel tänas Ungarit ja president Madlit nii küllakutse kui ka Eesti toetamise eest läbi kõige keerukamate aegade ja avaldas heameelt, et kahe maa vahelised kultuuri- ja majanduskontaktid on jõudsalt arenenud. Samas rõhutas Eesti riigipea, et ennekõike majandussuhete arendamiseks on veel rohkesti kasutamata võimalusi. "Usun, et see ongi suurepärane baas meie maade vaheliseks järgnevaks koostööks, milleks loob uusi eeldusi ka laienev Euroopa Liit," lausus president Rüütel. Eesti riigipea kinnitusel on Eesti on väga huvitatud sellest, et meie majanduskontakid süveneksid ka väljaspool Euroopa Liitu ja Läänemere regioone. Selle tõestus on tema sõnul see, et riigivisiidil on kaasas äridelegatsioon. President Rüütel tänas Ungarit Eesti toetamisel ettevalmistustel NATOga liitumisel ning Eesti kaitsevõime arendamisel.

Ungari president Madl märkis, et nii nagu Euroopa Liit, areneb edasi ka NATO. "Et see toimuks, on oluline, et NATOsse kuuluvad ka Balti riigid. Ungari toetab seda tingimusteta," rõhutas president Madl.

Ungari ja Eesti presidendid olid üksmeelel selles, et iseseisvas riigis elavad soome-ugri rahvad saavad ja peavadki tegema rohkem oma hõimurahvaste toetamiseks.

Vasakult: Eesti riigisekretär Aino Lepik von Wirén, president Arnold Rüütel, Ungari president Ferenc Madl ja Ungari rahandusminister Csaba LaszloKohtumise käigus allkirjastasid Ungari rahandusminister Csaba Laszlo ja Eesti riigisekretär Aino Lepik von Wirén Eesti Vabariigi ja Ungari Vabariigi vahelise tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu. Presidendid pidasid sündmust Eesti ja Ungari vaheliste majandussuhete arendamise seisukohalt oluliseks, sest nagu märkis president Madl on veel hulk kasutamata võimalusi Eesti-Ungari kaubavahetuse suurendamiseks. Ta lisas, et majandusministeeriumi kõrval hakkab koostöö laiendamisega tegutsema ka kindlasti Ungari Informaatikaministeerium.

President Rüütel asetas pärja Kangelase väljakul paikneva mälestusmärgi juurde. Seejärel osales president Rüütel Eesti-Ungari äriseminaril Ungari Kaubandus-Tööstuskojas ja esines seal enam kui poolesaja Eesti ja Ungari ettevõtja ees tervituskõnega, kus ta kutsus Ungari ettevõtjaid osa saama Eesti majanduse kiirest edenemisest, väliskaubanduse ja välisinvesteeringute kasvust lähiaastatel.

Pealelõunal kohtus president Rüütel Budapesti linnapea hr Gabor Demszky'ga ja Ungari parlamendispiikri pr Katalin Szili'ga.

Õhtul pakuvad president Madl ja proua Dalma Madl õhtusöögi president Rüütli ja proua Ingrid Rüütli auks.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 11. septembril 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee