In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President tähistas taasiseseisvumispäeva
20.08.2006


Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeva tähistamiseks toimus täna Vabariigi Presidendi Kantselei roosiaias traditsiooniline pidulik kontsert.

President Rüütel rõhutas oma tähtpäevakõnes, et Eesti iseseisvus ja majandusedu Euroopa Liidu liikmesriigina ning meie julgeolek Põhja-Atlandi ruumis ei ole endastmõistetav saatuse kingitus. “Kõige selle saavutamiseks on väga paljud inimesed möödunud 15 aasta jooksul oma panuse andnud. Iga uus põlvkond peab sellesse samuti andma oma osa,” sõnas riigipea.

Vabariigi Presidendi sõnul oleme ebaõiglased üksteise ja ajaloo ees, kui me taas ja taas vastandame toonaste sündmuste osalisi üksteisele, liigitame neid pea- ja kõrvaltegelasteks või kustutame hoopis ajalooraamatu lehekülgedelt. “Vale oleks ka toonaseid sündmusi ilustada. Küll tuleks neil päevil mõelda sellele, et iseseisvuse taastamise aegadel näitasid tuhanded inimesed üles kõige tõelisemat kangelaslikkust - kaitstes riigipiiri, aga ka Toompead, raadiomaja või teletorni,” lausus president Rüütel.

“Vaadates tagasi Eesti kiirele arengule ja ulatuslikele reformidele 15 aasta vältel, esitame ikka ja jälle küsimuse “Kas me sellist Eestit tahtsimegi?”. Minu vastus sellele on: rahva määrav enamus soovis vaba ja demokraatlikku Eestit. Kui mõni konkreetne otsus pole ajaproovile vastu pannud või osa ühiskonnaliikmeist tunneb end arenguedu viljadest ilmajäetuna, siis ei ole süüdi iseseisvus ega demokraatia,” kinnitas riigipea.

Kontserdil kõnelesid ka Edgar Savisaar, Vardo Rumessen ja Rein Järlik.

Edgar Savisaar võrdles oma kõnes Eesti iseseisvust roosiga ning lausus, et viisteist aastat tagasi pookisime me muserdatud roosivarrele uue roosi, millest on võrsunud hästi hoolitsetud roosiõiele sarnanev iseseisev, väärikas ja sirge Eesti Vabariik. Eesti saatus on olnud õrn, okkaline ja kaunis nagu siinsed roosid ja me peame oma riigi eest hästi hoolt kandma, sest Eesti saatus on siiski eelkõige meie kätes, lausus Savisaar.

Vardo Rumesseni sõnul võime olla uhked, et taasiseseisvuse päevil õnnestus erinevatel poliitilistel jõududel saavutada teineteisemõistmine ning erinevad organisatsioonid suutsid ühtselt töötada sama eesmärgi nimel. Oli väga oluline saavutada otsus, mida ka ülejäänud maailm tunnustaks ning tollal tegi Arnold Rüütel väga palju ära selle kokkuleppe saavutamiseks, lausus Rumessen.

Rein Järlik nentis, et igal ajalooperioodil on omad kangelased -- näiteks 15 aastat tagasi olid kangelased need, kes kaitsesid teletorni, raadio- ja telemaja Samas Ülemnõukogu liikmed, kes taastasid iseseisvuse, ei olnud Järliku sõnul kangelased, vaid lihtsalt tegid seda tööd, milleks rahvas nad valinud oli. Ülemnõukogu roll oli see, mida keegi teine täita ei saanud ja selle rolli saadikud ka täitsid, kõneles Järlik.

Kontserdil esinesid Eesti Kaitseväe orkester ja kammermeeskoor “Revalia” Peeter Saani juhatusel, solistid Sirje ja Väino Puura, Katrin Karisma ja Tõnu Kilgas ning ansambel ”Noorkuu”.

Vabariigi President kutsus taasiseseisvumispäeva kontserdile kõik põhiseaduslikud institutsioonid, läbi aegade ametis olnud Riigikogu liikmed, valitsuse liikmed, maavanemad, 15 aastat tagasi ametis olnud Ülemnõukogu liikmed, praegused Euroopa Parlamendi liikmed, vallavanemad, linnapead ja volikogude esimehed. Samuti olid kutsutud kõik teised iseseisvuse taastajad, Rahvarinde ja Kodanike Komiteede juhid, vabadusvõitlejad, teletorni kaitsjad, relvakandjate esindajad ning ühiskonnategelased.

Hommikul osales president Rüütel Toompea lossis 20. augusti klubi koosolekul. Kell 16 tervitab Vabariigi President Raekoja platsil taasiseseisvumispäeva rahvakontserdi kuulajaid. Õhtul annavad president ja proua Rüütel piduliku õhtusöögi kõigile Eestis resideerivatele suursaadikutele. Seejärel osaleb Vabariigi President kell 21.30 ETV ja Vikerraadio otsesaates “Kas me sellist Eestit tahtsimegi?”.

President Rüütli tänase kõne terviktekst on kättesaadav koduleheküljel www.president.ee.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 20. augustil 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee