In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President avas Põltsamaal skulptuuri "Kalevipoeg kündmas"
19.08.2006


President Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel osalesid täna Jõgeva maakonnas Põltsamaal toimunud monumentaalskulptuuri "Kalevipoeg kündmas" avamisel.

Vabariigi President ütles skulptuuri avades, et taasiseseisvumise aastapäeval meenutame inimesi, kes on aidanud Eesti riiki luua, taastada ja edendada, ent samuti mõtleme väärtustele ja sümbolitele, kust oleme ammutanud oma vaimset jõudu.

"Üheks selliseks sümboliks on soome-eesti ühisest muinaspärimusest tuntud Kalevipoeg, kes on olnud ja küllap jääb ka tulevikus eesti rahva iseseisvuspüüde kehastajaks. Tunneme hästi Kreutzwaldi kirjutatud rahvuseepose ettekuulutust, mille kohaselt peab meie müütiline kangelane kord koju jõudes "oma lastel' õnne tooma"," kõneles riigipea.

"Soovin meile kõigile vaimujõudu ja armastust oma maa vastu, et oleksime ikka ja alati suutelised "eesti põlve uueks looma". Tänan kaasmaalasi jõupingutuste eest oma riigi heaks ning aitäh ka kõigile neile inimestele, kelle abiga on Kalevipoeg taas Vooremaa künnivagudele jõudnud," lausus president Rüütel.

Avamistseremoonial kõnelesid teiste seas skulptuuri loomise algataja ja Sõpruse pargi rajaja Ants Paju ning skulptuuri autor Tauno Kangro, samuti Jõgeva maavanem Aivar Kokk, krahv Carlisle ning suurannetajad Urmas Sõõrumaa ja Heino Priimägi. Kujult aitasid katte eemaldada olümpiavõitjad Jaan Talts ja Ivar Stukolkin. Kuju vähendatud koopiatega tänas Ants Paju nii skulptuuri valmimist toetanud suurannetajaid kui kogu ettevõtmise patrooniks olnud president Rüütlit. Õnnistussõnad lausus pastor Arho Tuhkur.

Pärast monumentaalskulptuuri avamistseremooniat toimus Põltsamaal kontsert, millel esinesid Eesti Rahvusmeeskoor (RAM), ETV laululapsed ja Kaitseväe orkester.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 19. augustil 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee