In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President osales võidupüha tähistamisel Saaremaal
23.06.2006


Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel tähistasid tänast võidupüha Saaremaal.

Hommikul kell 9.30 algas jumalateenistus Laurentiuse kirikus Kuressaares. Sellest võtsid riigipea kõrval osa ka Riigikogu esimees Toomas Varek, peaminister Andrus Ansip, Vabariigi Valitsuse ja Riigikogu liikmed, samuti Eestisse akrediteeritud diplomaadid ning Saare maakonna esindajad.

Ennelõunal võttis president Rüütel Saaremaa süvasadama akvatooriumis Küdema lahes vastu Kaitseliidu mereparaadi, mida juhatas kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts. Riigipea jälgis mereparaadi Eesti mereväe lipulaeva Admiral Pitka pardal. Eesti esimesel mereparaadil olid esindatud Eesti merevägi, piirivalve ja veeteede ameti alused ja Eesti õhuväe kopterid ning laevad Lätist, Poolast, Prantsusmaalt, Rootsist, Soomest, Suurbritanniast, Taanist ja lennuk Ameerika Ühendriikidest.

Oma pidupäevakõnes toonitas president Rüütel, et tänasel mereparaadil osalevad lisaks Eesti sõduritele ja kaitseliitlastele veel kaheksa riigi sõjaväelased. “See, et osavõtvaid maid on varasemast enam, annab tunnistust meie partnerluse tugevast alusest ja heast koostööst ühisväärtuste nimel. Tervitame välisriikide esindusi meie võidupüha paraadil," sõnas Vabariigi President.

Riigikaitse kõrgeima juhina avaldas riigipea tehtud töö eest tänu peastaabile ja väeliikide juhtidele, eriti aga kaitseväe juhatajale.

Vabariigi President rõhutas, et koostöö nii kaitseministeeriumi ja kaitsejõudude peastaabi vahel kui ka laiemalt on meie rahva ja riigi julgeolekust kõneldes väga oluline märksõna. “Heaks eeskujuks on siin Kaitseliit, mis seob ühise eesmärgi nimel paljusid meie ühiskonna liikmeid ja valdkondi. Seniste saavutuste eest väärib suurt tunnustust meie seast vara lahkunud Kaitseliidu ülem major Benno Leesik,” lausus president Rüütel.

“Väikeriigina saame niikuinii arvestada vaid piiratud võimekuse ja ressurssidega. Kasutada tuleb kõiki võimalusi, kaasa arvatud elanike tahet oma riiki kaitsta. Seetõttu oleks vale loobuda ajateenistusest ainult palgalistest koosnevate väiksearvuliste üksuste kasuks,” sõnas riigipea.

Vabariigi Presidendi sõnul ei ole julgeolek kaup, mida saab üksnes importida, seda tuleb ka ise toota. “Iga riik on selleks suuteline, kui ta tegutseb targalt ja osaleb rahvusvahelises koostöös, unustamata seejuures oma koduseid töid. Ma olen veendunud, et Eesti on just niisugune riik,” ütles riigipea.

Võidupüha kõne lõpus soovis president Rüütel kõigile rahu ja tarkust, et edendada Eesti Vabariiki ning läitis seejärel võidu- ja jaanitule tõrvikud, mille ohvitserid viisid üle Eesti kõigisse maakondadesse.

Seejärel külastasid riigipea ja proua Ingrid Rüütel Saare maavanema kt Hans Teivi ja Kuressaare linnapea Urve Tiiduse vastuvõttu Kuressaare lossis.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 23. juunil 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee