In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Presidendi kantselei roosiaias avati presidentide büstid
20.06.2006


Täna toimus Kadriorus Vabariigi Presidendi Kantselei hoone roosiaias president Pätsi ja president Meri büsti pidulik avamine. Üritus toimus Eesti riigi iseseisvuse taastamise 15. aastapäeva tähistamise raames.

Avakõnes rõhutas Vabariigi President, et tõsise osa presidentide elutööst hõlmas selle paigaga seonduva institutsiooni kujundamine. “Vaieldamatult on aga nende loomingu mahukaim osa ja selle tipp Eesti riik. Just selle viimase eest jääb meie rahvas neid tänuga mäletama,” lausus president Rüütel.

“Eesti Vabariigi presidendid Konstantin Päts ja Lennart Meri on andnud hindamatu panuse, et viia ellu mitmete põlvkondade julgeimad unistused oma riigist ja iseolemisest. See, et oleme täna iseseisev rahvas ühinenud Euroopas, on paljuski nende teene. Väljendagu mälestusgalerii meie tänu ja lugupidamist,” kõneles riigipea.

Ajaloolane Toomas Hiio kõneles presidentide erinevatest ajastutest, saatustest ja otsustest. “Eestil ei ole olnud lihtne jäädvustada oma suurte riigimeeste mälestust. Täna on kaks endist presidenti jõudnud paika, mis on presidendi institutsiooni sümboliks,” lausus Toomas Hiio.

Kunstnik Olev Subbi sõnul on meil vedanud, et kahest lahkunud presidendist on kunstnikud juba nende eluajal portreed modelleerinud, sest kui kunstnik satub tugeva isiksuse mõju alla, on võimalik luua portree, mis tõepoolest väärib seda nimetust. Subbi rõhutas ka, et skulptuuridele annab palju juurde see, et tegemist on kahe erineva käekirjaga ja ajastu vaimus loodud kunstiteosega.

Avamisel esinesid Kaitseväe orkester, Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoor ja Inseneride Meeskoor dirigent Kuno Arengu juhatusel.

Roosiaeda paigutatati pronkskoopia Ferdi Sannamehe loodud Konstantin Pätsi portreest (1937) ning pronkskoopia Mare Mikoffi "Lennart Meri portreest" (2000). Büstid valiti välja kunstnikest, skulptoritest, linna esindajatest ja mõlema presidendi perekonnaliikmetest koosneva konsiiliumi poolt.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 20. juunil 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee