In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President osales ÜRO HIV/AIDSi tippkohtumisel
02.06.2006


President Rüütel kohtus ÜRO peasekretäri Kofi AnnanigaPresident Rüütel kõneles täna New Yorgis ÜRO HIV/AIDSi tippkohtumisel ning kohtus ÜRO peasekretäri Kofi Annani ja UNAIDSi peadirektori Peter Piotiga.

President Rüütel rõhutas oma kõnes, et ta tunneb sügavat muret AIDS/HIV leviku pärast Eestis. Riigipea sõnul nõustub ta nendega, kes ütlevad, et AIDS ei ole ainult haigus, vaid ka julgeolekurisk.

"HIV-valdkonna rahastamine on viimastel aastatel mitmekordistunud ning on suurenenud ennetuses osalevate koostööpartnerite arv. Suurt tuge on andnud Eestile Globaalne HIV/AIDSi, malaaria ja tuberkuloosi vastu võitlemise fond, mis aitas meil astuda olulisi samme epideemia leviku piiramiseks," ütles Vabariigi President.

President Rüütel kinnitas, et ta peab tänast kõrgetasemelist kohtumist ning pühendumist selle probleemi ühisele lahendamisele oluliseks sõnumiks maailmale. "Mõistame, et ükski riik ei saa seda võitlust võita üksi, edukaks tulemuseks on vaja rahvusvahelist solidaarsust. Eesti teeb Euroopa Liidu liikmesriigina koostööd erinevate riikidega ning ühineb ka kõikide edasiste rahvusvaheliste ühispingutustega HI-viiruse tõkestamiseks," lausus Eesti riigipea.

Pärastlõunasel kohtumisel ÜRO peasekretäri Kofi Annaniga rõhutas president Rüütel, et Eesti suurendab järjest oma panust erinevates ÜRO tegevusvaldkondades ja seda nii AIDSi ennetustöö vajalikkuse teadvustamisel kui ka näiteks humanitaarabi või arengukoostöö programmides.

ÜRO peasekretär tänas Eestit osalemise eest ÜRO Hädaabi Keskfondi töös ning ka selle eest, et Eesti on võtnud kohustuse anda kindel protsent SKP-st arenguabiks. Kofi Annan märkis ka, et Eesti presidendi osalemine HIV/AIDSi tippkohtumisel annab olulise signaali maailmale, et Eesti võtab seda epideemiat tõsiselt ning on heaks eeskujuks teistele Euroopa Liidu riikidele.

President Rüütel kinnitas, et Eesti on Euroopa Liidu naabruspoliitika raames võtnud kohustuseks anda arenguabi Kaukaasia piirkonna riikidele ning Moldovale ja Ukrainale. Vabariigi President tõstatas ka Venemaal elavate põlisrahvaste küsimuse, lisades et neil puuduvad paljuski võimalused emakeelseks hariduseks ja eneseteostuseks.

President Rüütel kohtus UNAIDSi peadirektori Peter PiotigaKohtumisel UNAIDSi peadirektori Peter Piotiga, millel osales ka sotsiaalministeeriumi abiminister Peeter Laasik, arutati AIDS-i levikuga seotud probleeme Eestis ja mujal Euroopa Liidus. President Rüütel tõstatas antiretroviirusravi kättesaadavuse küsimuse ning nentis, et nende ravimite hind on tõsiseks probleemiks. Peadirektor Piot lubas arutada nimetatud küsimust ravimifirmade ja edasimüüjate esindajatega.

Peter Pioti sõnul on ta hea meel näha, et Eesti on AIDS-i küsimuse prioriteediks teinud ning avaldas lootust, et president rõhutab selle küsimuse tähtsust ka oma Euroopa Liidu kolleegidega kohtudes.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 2. juunil 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee