| |
| Ametlikud teated | | | Vabariigi President esines kõnega Stanfordi Ülikoolis20.01.2006
President Rüütel külastas reedel, 20. jaanuaril Stanfordi Ülikooli, kohtus endise USA kaitseministri dr William Perry'ga ja esines kõnega Stanfordi Ülikooli rahvusvahelise julgeoleku ja koostöö keskuses.
Stanfordi Ülikooli professor, endine USA kaitseminister dr William Perry ja ülikooli rahvusvaheliste suhete instituudi direktor dr Coit Blacker tutvustasid president Rüütlile Stanfordi Ülikooli organisatsioonistruktuuri ning tegevust rahvusvaheliste suhete ja julgeolekupoliitika uurimisel.
Stanfordis asuvas president Hooveri instituudis tutvus Vabariigi President Eestit puudutavate dokumentide arhiiviga. Seal leiduvad dokumendid Eesti delegatsiooni tegevusest Pariisi rahukonverentsil ja suursaadik K.R.Pusta isiklikust arhiivist, samuti USA toiduabi korraldamisest vene emigrantide lastele Eestis pärast Esimest maailmasõda. Hooveri instituut on kogunud ka materjale liivlaste rahvuslikust ärkamisliikumisest ja helilinte Raadio Vaba Euroopa eestikeelsete saadetega.
Stanfordi Ülikooli rahvusvahelise julgeoleku ja koostöö keskuses (CISAC) toimunud lõunasöögil esitles dr William Perry kõrgetasemelisele akadeemilisele kuulajaskonnale president Rüütlit kui Eesti taasiseseisvumise arhitekti. Eesti riigipea esines kõnega, milles käsitles Eesti seisukohti NATO liikmena rahvusvahelise julgeoleku arendamisel ning vastas ka küsimustele. Kuulajatele, keda oli lõunasöögil umbes sadakond, pakkusid huvi eelkõige Eesti suhted Venemaaga.
Oma kõnes rõhutas president Rüütel väärtuspõhise tegevuse asendamatust julgeolekupoliitiliselt keerulistes olukordades. ''Sõjalised operatsioonid loovad normaalse elu taastamise võimalused konfliktipiirkondades, kindlustades seal julgeoleku. Samas tuleb lõplik edu ainult läbi vaba ühiskonna, õigussüsteemi, majanduse ja demokraatlike põhimõtete ning neid järgivate võimuorganite ülesehitamise. Seetõttu vajame me nii riikide kui erinevate organisatsioonide tasemel praegusest palju suuremat võimekust tsiviilkomponendi tugevdamiseks kriisireguleerimisel ja järgnevas ülesehitustöös. Mida edukam on ülesehitustöö ja hea valitsemise tagamine, seda kiiremini saab ka ühest või teisest riigist rahuväed koju viia,'' kõneles Vabariigi President.
President Rüütel avaldas lootust, et Stanfordi Ülikoolis leitakse ühiseid uurimisteemasid ka Eesti teadlastega, ühendades näiteks jõud 1980. aastate lõpul ja 1990. aastatel maailmas aset leidnud muutuste analüüsimisel. ''Riigipeana ja ülikooli endise rektorina näeksin muidugi ka hea meelega aktiivset teadlaste ja üliõpilaste liikumist Stanfordi Ülikooli ja Eesti ülikoolide vahel,'' sõnas Vabariigi President.
President Rüütli kõne tekst on kättesaadav koduleheküljel www.president.ee.
Reede õhtul tutvus president Rüütel San Francisco Kuldvärava silla ja selle juures asuva rahvuspargiga ning lahkus seejärel Ameerika Ühendriikidest. Riigipea jõuab tagasi Eestisse laupäeva hilisõhtul.
Presidendi kantselei avalike suhete osakond Kadriorus 20. jaanuaril 2006
|
| |
|