In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President on töövisiidil San Franciscos
19.01.2006


President Arnold Rüütel alustas töövisiiti Ameerika Ühendriikide läänerannikul California osariigis asuvas San Francisco linnas, kohtudes kolmapäeval linnapea Gavin Newsom'i ja investor Steve Jürvetson'iga ning külastades Silicon Valley's asuvaid tehnoloogiaettevõtteid.

President Arnold Rüütel kohtus töövisiidil Ameerika Ühendriikidesse San Francisco linnapea Gavin Newsom'iga.Kohtumisel San Francisco linnapea Gavin Newsom'iga tutvustas president Rüütel Eesti edusamme kaasaegse tehnoloogia põhiste avalike teenuste pakkumisel. Kõneldi ka mõlema poole sotsiaalküsimustest - näiteks tervishoiuteenuste kättesaadavusest ja tööpuudusest. Gavin Newsom'i sõnul on San Francisco üks jõukamaid linnu maailmas, samas on aga linna olulisim probleem kodutute suur arv, mille vähendamiseks tehakse palju tööd.

President Rüütel kohtus ka Sunnyvale'i linnapea Ron Swegles'i ja kohaliku kaubanduskoja liikmetega ning tutvustas neile Eesti ettevõtluskeskkonda. Seejärel külastas Eesti riigipea selles linnas paiknevaid globaalse tegevusega tehnoloogiaettevõtteid, mida laiemalt teatakse sealse kohanime Räniorg (Silicon Valley) järgi. Presidendi sõnul on tähelepanu vääriv, et maailma tuntuima tehnoloogiakeskuse arendamisel on teadlikult hoidutud suurlinnalike kõrghoonete rajamisest; kaasaegne ja inimsõbralik elu- ja töökeskkond on saavutatud madala hoonestuse, mitmekesise haljastuse ja avarust pakkuva avaliku ruumi kasutamisega.

Töövisiit Ameerika Ühendriikidesse 17.-21.01.2006. President Arnold Rüütel tutvumas internetifirmaga Yahoo!Rahvusvaheliselt ülituntud internetifirma Yahoo! tegevusest andsid ülevaate ettevõtte kaasasutaja David Filo ja tegevjuht Dan Rosensweig, kes väljendasid ka huvi koostööks Eestiga. David Filo sõnul tuleb enamus Yahoo! kasumist veel USA-st, kuid põhiosa kasutajaid on pärit juba mujalt maailmast. Eesti riigipea tutvus Yahoo! klienditeeninduse, andmetöötluskeskuse ja töötajate rekreatsioonivõimalustega.

Mikroprotsessoreid ja muid arvutitehnika koostekomponente tootva firma Advanced Micro Devices (AMD) kõiki kontinente hõlmavat tegevust tutvustas ettevõtte valitsusasjade direktor Bill Haerle. President Rüütlile näidati ka AMD serverit, mis on tehniliste näitajate poolest üks võimsamaid maailmas.

Eesti riigipea külastas veel USA rahvusliku kosmoseuuringute keskuse (NASA) Ames'i uuringukeskust, kus tutvustati eeskätt NASA tööd planeet Marsi uurimisel, aga ka koostööd egiptoloogidega.

Õhtusöögi raames kohtus president Rüütel Eesti päritolu riskikapitali investori Steve Jürvetson'i ja mitmete teiste kohalike majandustegelastega, kellele pakub huvi mitmesuguste ärisidemete arendamine Eestiga. Kohtumisel kõneldi võimalikest koostöövaldkondadest ning tõdeti, et Eestil on Silicon Valley's igati hea maine.

Vabariigi Presidenti saadavad töövisiidil Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides Jüri Luik, Eesti kaitseatašee brigaadikindral Vello Loemaa ja Eesti aukonsul California osariigis Jaak Treimann.

Neljapäeval, 19. jaanuaril külastab president Rüütel California Ülikooli San Francisco Mission Bay biotehnoloogia uurimiskeskust, kohtub kohalike väliseestlastega ja esineb pikema kõnega organisatsioonile World Affairs Council of Northern California. Kõne teema on ''Tagasi vabasse maailma: 15 aastat modernsete Balti riikide ülesehitamist''. Riigipea jõuab tagasi Eestisse laupäeva hilisõhtul.

San Francisco on USA lääneranniku üks olulisemaid keskusi, mille vaimsust ja arengut on kujundanud 19. sajandil kullapalavik, 1960.-ndatel aastatel alternatiivsed noorte kultuuriliikumised ja 1990.-ndatel aastatel vallandunud internetibuum. Tänapäeval on see huvipakkuva arhitektuuriga ja omanäolise infrastruktuuriga linn ühtlasi lääneranniku pangandus- ja finantskeskus, kus sissetulek ühe elaniku kohta on USA kõrgeimal tasemel.

San Francisco piirkonnas asuvad paljud maailma juhtivad tehnoloogiaettevõtted, mis praeguseks on üle saanud vahepeal internetiäri tabanud langusperioodist ning on hetkel taas kasvufaasis. Nende ettevõtetega on tihedalt seotud siinne Stanfordi Ülikool - juhtiv asutus maailmas teaduse ja tehnoloogia arendamisel, samuti ülemaailmselt tunnustatud keskus rahvusvaheliste uuringute, keskkonna-, tervise- ja julgeolekupoliitika alal.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 19. jaanuaril 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee