In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President tervitas Slovaki Vabariigi presidenti
12.10.2005


President Arnold Rüütel tervitas Slovaki Vabariigi presidenti Ivan Gašparovic'iEestisse saabusid täna riigivisiidile Slovaki Vabariigi president Ivan Gašparovic ja proua Silvia Gašparovicova, keda tervitasid Kadriorus Eesti Vabariigi president ja proua Ingrid Rüütel.

Presidendilossi ees toimunud ametlikult vastuvõtutseremoonialt suundusid presidendid kohtumisele, kus vahetati ka kingitusi ja ordeneid. Slovaki riigipea andis Vabariigi Presidendile üle Valge topeltristi esimese klassi ordeni, Eesti riigipea Slovakkia presidendile Maarjamaa Risti keti.

Järgnes presidentide neljasilmakohtumine ning seejärel kohtumine koos delegatsioonidega. Kohtumisel õnnitles president Rüütel Slovakkiat ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks valimise puhul aastateks 2006-2007, president Gašparovic tänas Eestit sellel puhul avaldatud toetuse eest. Ühiselt leiti, et kahe riigi välispoliitiline koostöö sujub väga hästi ning ka majandussuhetes pole erimeelsusi, kuid samas on veel arenguruumi suhete tihendamiseks.

Slovaki Vabariigi presidendi sõnul ei ole Slovaki Vabariik enam ainult investeeringute vastuvõtja, vaid ise jõuline investeerija. ''Üks võimalik koostöövorm oleks Slovaki-Eesti ühisfirmade loomine nii Eestis, Slovakkias kui ka teistes riikides,'' lisas president Gašparovic. Slovaki riigipea sõnul aitaks kahepoolse kaubavahetuse tihendamine kaasa meie riikide konkurentsivõime tugevnemisele Euroopa Liidus, samuti rõhutas ta, et Slovakkiast on saamas üks suuremaid autotootjaid Euroopas.

Kõneldes multilateraalsest koostööst Euroopa Liidu raames, leidis Slovaki Vabariigi president, et koostöö Visegradi neliku ja Balti riikide vahel võiks olla ka Euroopa Liidu jaoks oluline arengumootor. Eesti riigipea märkis samuti, et sedalaadi koostöö täiendab ja tugevdab Euroopa Liitu.

Pärast kohtumist Kadriorus sõitsid presidendid Eesti Kaubandus- ja Tööstuskotta, kus avasid Eesti-Slovaki ärifoorumi, millel osaleb ka Slovaki presidenti saatev 10-liikmeline äridelegatsioon. Vabariigi President nentis oma kõnes, et meie majandussuhted on seni põhinenud üksikute ettevõtete initsiatiivil. ''Üks võimalikke põhjuseid peitub meie riikide väiksuses ja geograafilises vahemaas. Ometi võime pidada Slovakkiat perspektiivikaks koostööpartneriks ja arvestatavaks konkurendiks Euroopa turul,'' lisas president Rüütel.

Õhtul annavad Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel Slovaki Vabariigi presidendi ja proua Silvia Gašparovicova auks piduliku õhtusöögi.

Homme külastab Slovaki Vabariigi president Lahemaad ning lahkub õhtul Eestist.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 12. oktoobril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee