In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kõneles holokausti ohvrite mälestusmärgi avatseremoonial
24.07.2005


President Arnold Rüütel kõneles holokausti ohvrite mälestusmärgi avatseremoonial KloogalPresident Arnold Rüütel avas täna Kloogal Teise maailmasõja aastatel Eesti territooriumil toimunud Euroopa juutide holokausti ohvrite mälestusmärgi ja asetas selle jalamile pärja.

Oma avakõnes toonitas riigipea, et ajaloos toimunud kuritegusid inimeste vastu ei saa ega tohi kunagi unustada. "Holokaust oli natside inimvaenulikust ideoloogiast sündinud koletu kuritegu. Ükski teine rahvas ei langenud nii totaalse ja jõhkra hävitamise ohvriks kui juudid. Seistes nüüd kohal, kus alandus, valu ja surm sai osaks nii paljudele süütutele inimestele, on raske leida sõnu," kõneles president Rüütel.

Vabariigi President meenutas, et natsid hukkasid Eestisse jäänud juudid, kes olid vähemusrahvuste õigusi austava Eesti Vabariigi kodanikud ja elanikud. Mõrvati ka tuhandeid Tšehhimaalt, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Leedust ja mujalt Eestisse deporteeritud juute.

"Sõja jalgu jäänud rahvale tõi okupatsioon mitte ainult vabaduse kaotuse, vaid ka ajaloo kõige ebainimlikumad tapatalgud. Eestit laastasid sõjad ka varem, kuid Teise maailmasõja ajal tuli taluda inimsusevastaste režiimide hävitustööd. Need kuriteod ei aegu ega leia õigustust," rääkis president Rüütel.

"Eesti Vabariigi presidendina on mul valus, et meie riigi kodanike hulgas leidus neid, kes osalesid natslikes kuritegudes. Ei ole tähtis, mis neid inimesi selleks ajendas. Me mõistame nende inimeste teod hukka ja vabandame," ütles riigipea.

Vabariigi President märkis, et täna on meil õnn elada vabas, avatud ja demokraatlikus Eestis ning kuuluda nende rahvaste hulka, kes peavad selliseid väärtusi endale kalliks. "Seepärast peame ka seisma selle eest, et ajalooline tõde selguks ja jõuaks kõigini. Ent seni, kuni leidub neid, kes tahavad õigustada või koguni ülistada neid kuritegusid, mis pandi toime nii Saksa kui Nõukogude okupatsiooni ajal, seni püsib ka oht, et niisugused kuriteod võivad korduda. Seetõttu peavad kõigest toimunust teadma ka järeltulevad põlved," rõhutas president Rüütel.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 24. juulil 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee