In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President emadepäeva ja mälestuspäeva üritustel
08.05.2005


President Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel osalesid täna hommikul Tallinnas Kaarli kirikus toimunud Emadepäeva jumalateenistusel, kus mälestati Teises maailmasõjas langenuid.

Keskpäeval tervitas Vabariigi President emadepäeva puhul Eestimaa emasid Estonia kontserdisaalis toimunud pidulikul kontserdil. Oma kõnes rõhutas riigipea tänase päeva kahekordset tähtsust nii emadepäevana kui sõjaohvrite mälestamise ja leppimise päevana. "Väga paljudes peredes üle kogu maailma tähistatakse täna emadepäeva. Arvatavasti pole vähem ka neid inimesi, kelle jaoks märgib 8. mai Teise maailmasõja lõpu 60. aastapäeva. Tänane päev annab võimaluse avaldada sügavat austust emadele ning ühtlasi kõigile kannatanutele, sõltumata sellest, millist mundrit neil tuli sõjas kanda," kõneles president Rüütel.

Vabariigi President ütles oma pöördumises emade poole: "Ema on elu andja ja algus. Ta on koos lapsega ühe terviku kaks poolt, sest üheta poleks teist. Ilma emade ja lasteta kaoks rahvas ja hääbuks elu. Ema on perekonna ühendaja, kodu hoidja ja meelsuse vormija. Emast algab elu, armastus ja tasakaal.

Kui ema on algus, siis sõda tähendab lõppu. Sõjas hävib elu, sünnib rahvastele kannatusi ning hingedesse jääb valu ja vihkamist. Sõjas hukkunud pojad ja tütred tähendavad igavesi haavu emahinges. Seetõttu pole suuremaid sõjavastaseid kui emad. Nõnda on ema ja sõda igavesed vastandid. Kuid nagu tervik koosneb vastandite ühtsusest, nii tähistab ka lõpp uut algust. Sõjast laastatud maa ja tühjaks jäänud kodud on alati taastanud ja kaunistanud emad."

President ja proua Ingrid Rüütel pakkusid Kadriorus suurperede emadele pealelõunakohviRiigipea tänas kõiki tublisid eestimaalasi, kes on oma peret nii mõttes kui teos ülimalt tähtsaks pidanud. "Kindlasti on emadepäeva mõte selles, et elu jätkuks, et meid ei jääks mitte vähemaks, vaid tuleks juurde. Ja et emad saaksid hakkama - see on kogu Euroopa ja kogu maailma mure. Siin mõtleme ennekõike rahust, mida vajavad pered, kodud ja kogu maa," lausus president Rüütel.

President ja proua Ingrid Rüütel pakuvad täna Kadriorus suurperede emadele pealelõunakohvi. Kohtumine jäädvustatakse ühispildile.Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 8. mail 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee