In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President osales märtsiküüditamise mälestusüritusel
25.03.2005


President Arnold Rüütel kõneles täna Tallinnas Lindamäel Memento Tallinna Ühenduse korraldatud märtsiküüditamise mälestusüritusel ja asetas pärja Linda kuju jalamile.

Mälestuskõnet alustas Vabariigi President palvega mälestada vaikusehetkega kõiki küüditamiste ohvreid.

Oma kõnes ütles president Rüütel, et ajal, kui kogu kristlik maailm valmistub ülestõusmispühaks, on meie mõtted ühteaegu tänase Suure Reede ja 56 aastat tagasi toimunu juures. "Aeg ei ole rahva mälust kustutanud süütult kannatanute ja nende lähedaste valu. Kuid me teame, et kannatuste järel tärkab taas lootus õnnelikumale homsele," kõneles riigipea.

Vabariigi President rääkis 1949. aasta märtsiküüditamise külmadest öödest, mil kisti oma kodudest 20 000 meie kaasmaalast, neist ligi kolmveerand naised, lapsed ja vanurid, kel polnud mingit süüd ühegi riigi ega õiguskorra ees. "Uurijad hindavad Eesti inimkaotuste suurust Teise maailmasõja ajal ja järel toime pandud repressioonide tõttu kuni viiendikuni kogu rahvast. Sarnane saatus oli meie naabritel, mille tagajärjel on Eesti ja Läti ainsad riigid Euroopas, kus tänane põlisrahva arv on väiksem kui 20. sajandi alguses. Eestlaste kannatusi jagasid ka mitmete teiste rahvuste esindajad, kes Eestimaad oma koduks pidasid. See on meie ajalugu, mida me peame tundma," jätkas president Rüütel.

Vabariigi President märkis, et Eesti ei taha vastasseisu ei siin Läänemere ääres ega kaugemal. "Me soovime, et kaoksid pinged riikide suhetes ning lõppeks vale ja vägivald. Seepärast räägime ka ausalt oma ajaloost ja kaitseme demokraatia põhimõtteid, millega ei käi kokku vägivalla talumine ei oma riigis ega ka mujal," toonitas president Rüütel.

Riigipea sõnul tähendab demokraatia inimese loovate õiguste kaitsmist ja arendamist ning niisuguse tee valis Eesti rahvas 1918. aastal. Oleme maksnud selle eest väga kõrget hinda, kuid jääme tookordsele valikule truuks.

Vabariigi President rõhutas: "Truudus on alati ülev. Me seisame teiega kohas, kus mälestusmärk Lindale sümboliseerib truudust. Siin, Toompea jalamil, saavad kokku minevik ja tulevik, võim ja rahvas, ema ja järelkasv, kodu ja maailm. Mulle ja meie perele on see alati andnud jõudu. Riik ei ole sõimata ega vabadus pilgata. Riik on luua, vabadus kaitsta. Olen kindel, et see on meile jõukohane."

Pärast mälestusüritust osalevad Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel küüditamisohvrite mälestuspäeva jumalateenistusel Nõmme Rahu kirikus.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 25. märtsil 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee