In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President avas Äripäeva konverentsi
26.01.2005


President Arnold Rüütel avas täna Tallinnas Äripäeva korraldatud Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtete konverentsi ehk Gaselli konverentsi.

Oma avakõnes märkis Vabariigi President, et kuigi Eesti majandus jääb oma arengutaseme poolest mitmel põhjusel alla Põhja- ja Lääne-Euroopa majandusest, peaks seda käsitama mitte niivõrd probleemi kui võimalusena. ''Meil on võimalus teha arenguhüpe, investeerides uuema põlvkonna tehnoloogiasse. Me võime õppida teiste kogemustest ja teha ise paremini,'' ütles president Rüütel.

Vabariigi President tõdes, et väikestel ja keskmistel ettevõtetel on rahva heaolu suurendamisel oluline roll. ''Majandus peab olema nagu pajuvits, mis raskuse all paindub, aga ei murdu. Ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted ongi need kiud, mis selle vitsa tugeva ja paindlikuna hoiavad,'' kõneles Vabariigi President. ''Maal ja väikelinnades määravad just sellised ettevõtted asula elujõu. Tihti on väikefirmad pereettevõtted, kus lapsed omandavad vanemate kõrval tööharjumuse ja ettevõtlusjulguse,'' lisas riigipea.

President Rüütli sõnul on administratiivsetele kohustustele kuluv ressurss - nii teadmised, raha kui ka aeg - üks seni suhteliselt vähe tähelepanu pälvinud ettevõtluse takistusi ning eriti mõjutab see väikeettevõtlust.

Riigipea nentis, et teine oluline takistus oma ettevõtte rajamisel on läbikukkumise hirm, sest ka siis, kui ettevõtja ei ole seadusi rikkunud, kaasneb sõnaga "pankrot" halb maine. Samas viitas president Rüütel Ameerika Ühendriikides üldlevinud arusaamale, et head ideed ei tohi jääda teostamata ning mõne äriidee ebaõnnestumine on majandustegevuse normaalne kaasnähtus.

''Ettevõtte rajamise üheks stiimuliks on eestlastele omane soov olla iseenese peremees. Kas peremehetunne aga kaalub üles ebakindlust ja vastutust, mis sellega kaasneb? Sellele annate teie, lugupeetud ettevõtjad, ise kõige parema vastuse. Teie töö nõuab väga mitmekesiseid võimeid ja oskusi. Kuidas leida ideid, teadmisi, tööjõudu, raha ja turge ellujäämiseks ja arenemiseks - ehk pakub selleks tänane konverents teile tuge,'' lisas Vabariigi President ning soovis konverentsil osalejaile uusi mõtteid ning uut energiat edasi rühkimiseks.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 26. jaanuaril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee