In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President osales Ukraina presidendi ametisseastumise pidustustel
23.01.2005


President Arnold Rüütel osales Kiievis Ukraina presidendi Viktor Juštšenko ametisseastumise pidustustelPresident Arnold Rüütel võttis täna osa Kiievis Ukraina presidendi Viktor Juštšenko inauguratsioonist ja sellega seotud pidulikest üritustest.

Hommikul kohtus Eesti riigipea Ukraina parlamendi Verhovna Rada spiikri Volodymyr Lytvyn'iga. Kohtumisel avaldas Vabariigi President heameelt, et Ukraina presidendivalimistel vallandunud poliitiline kriis suudeti lahendada rahumeelselt ning avaldas toetust Ukraina jätkuvale reformiprotsessile. Volodymyr Lytvyn tänas Eestit toetuse eest, tutvustas Ukraina viimaste kuude sündmusi ja lähiajal parlamendi ees seisvaid ülesandeid, rõhutades kiirete reformide ja riigi ühtsuse hoidmise vajadust. President Rüütel pakkus võimalusena välja, et Ukrainas kasutada Eesti ekspertide abiga meie reformikogemusi, millest spiiker oli elavalt huvitatud. Tema sõnul luuakse Ukrainas eraldi ametkond eurointegratsiooni alal, mida hakatakse juhtima asepeaministri tasemel.

Vabariigi President viibis nii Verhovna Rada pidulikul istungil, kus toimus ametivande andmine, kui Iseseisvuse Väljakul (Maidan'il), kus president Juštšenko esines kõnega Ukraina rahvale.

Seejärel osales president Rüütel Ukraina riigipea korraldatud vastuvõtul Mariinsky palees. Eesti riigipeal oli ka kahepoolne kohtumine Ukraina presidendi Viktor Juštšenkoga.

President Rüütel õnnitles president Juštšenkot ametisseastumise puhul ning ütles kohtumisel, et Eesti kogemusest võib kinnitada - reformiprotsess on keeruline ja nõuab kogu ühiskonna kaasatust. Vabariigi Presidendi sõnul on Ukraina edu kindlasti kõigi Euroopa riikide edu, sest stabiilsus ja heaolu kasv Ukrainas tähendab stabiilsust kogu meie maailmajaole.

Vabariigi President sõnas kohtumisel president Juštšenkoga, et Eesti tervitab Ukraina poolt läbiviidavaid reforme ning on omalt poolt valmis panustama nendesse valdkondadesse, kus Eestil on pakkuda kasulikke kogemusi.

President Juštšenko rõhutas kohtumisel Eesti eeskuju Ukrainale reformide läbiviimisel. Presidendid rääkisid ka riikidevahelise koostöö võimalustest, keskendudes eeskätt majandusvaldkonnale. Leiti, et mõlemale poolele pakub huvi transpordi-alase infrastruktuuri arendamine, mille ühe võimalusena tõi president Rüütel välja Via Baltica pikendamise Varssavist lõuna poole. President Juštšenko hinnangul võiks see kaasa aidata Ukraina sadamate arengule ja koostööle Läänemere sadamatega, samuti üldisemale eurointegratsioonile. Ukraina riigipea sõnul on Ukraina jaoks oluline koostöö arendamine nii ida-lääne kui põhja-lõuna suunal.

Eesti riigipea esitas president Juštšenkole Eestisse küllakutse, mis võeti tänuga vastu.

Esmaspäeval külastab president Rüütel Eesti suursaatkonda Kiievis, kus riigipead võtab vastu suursaadik Paul Lettens. Vabariigi President jõuab tagasi Eestisse homme õhtul.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 23. jaanuaril 2005


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee