In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Armeenia presidendiga
15.11.2004


President Arnold Rüütel kohtus Jerevanis ametliku visiidi raames Armeenia Vabariigi presidendi Robert Kotšarjaniga. Pidulik vastuvõtutseremoonia presidendipalee ees.President Arnold Rüütel kohtus täna Jerevanis ametliku visiidi raames Armeenia Vabariigi presidendi Robert Kotšarjaniga. Pärast presidendipalee ees aset leidnud pidulikku vastuvõtutseremooniat toimus riigipeade ja delegatsioonide kohtumine. Sellel käsitleti kahe riigi vahelisi võimalikke koostöövaldkondi, tuues esile Eesti kogemused reformide läbiviimisest ja eurointegratsioonist, mis pakuvad huvi ka Armeeniale. Ühtlasi kõneldi koostööst majanduse ning kultuuri ja hariduse alal, samuti kohalike omavalitsuste tasandil.

Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo rääkis juba paarisaja aastase ajalooga Eesti ja Armeenia kõrghariduse alastest kontaktidest, mille tuntuim näide on kahtlemata Armeenia kirjanduse suurkuju Hatšatur Abovjani ülikoolistuudium Tartus aastatel 1830-1836. Riigisekretär Heiki Loot tutvustas Eesti valitsuse kogemusi elektroonilise istungite infosüsteemi kasutamisel. Kaks riigipead andsid ühise pressikonverentsi.

Seejärel kohtus Vabariigi President Armeenia Rahvuskogu esimehe Artur Bagdasarjan'i ja teiste parlamendi liikmetega, arutades bilateraalseid koostöövaldkondi. Armeenia pool oli väga huvitatud Eesti kogemuste tundmaõppimisest ka parlamentaarsete kontaktide kaudu.

President Rüütel asetas pärja Genotsiidi memoriaali juurde ning istutas kuusepuu Armeenia kõrgete külaliste alleele. Jerevani linnapea Yervand Zakharjan tutvustas Eesti riigipeale memoriaali müüril asuvat mälestusplaati Haapsalust pärit Hedvig Büll'ile (1887-1981), kes pühendas oma elu raskete ajaloosündmuste keerises kannatavate armeenlaste abistamisele.

Pärastlõunal avasid kaks presidenti Eesti-Armeenia äriseminari Armeenia Tööstus- ja Ettevõtlusliidu hoones. President Kotšarjan ütles, et sellel kahe riigi majandustegelaste kokkusaamisel, mis toimub pärast mõlema riigi taasiseseisvumist esimest korda, on põhjust optimismiks. Muuhulgas iseloomustab Armeenia riigipea sõnul kaht riiki sisepoliitiliselt stabiilne olukord ning liikmestaatus Maailma Kaubandusorganisatsioonis.

President Rüütel ütles oma sõnavõtus äriseminari avamisel, et seni piirdub kahe riigi kaubavahetus üksikute ettevõtete vaheliste kontaktidega. "Kuid meiega kaasas olev ettevõtjate delegatsioon on tulnud siia selge huviga koostööd teha ja otsida oma nišši näiteks tööstuselektroonika, telekommunikatsiooni ja infosüsteemide alal," lisas Vabariigi President.

Äriseminaril esinesid ettekannetega veel Armeenia Arenguagentuuri direktor Vahagn Movsisjan ning Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman, samuti Armeenia Kaubandus- ja Tööstuskoja juhatuse esimees Martin Sarkisjan ning Armeenia Tööstus- ja Ettevõtlusliidu president Arsen Gazarjan.

E-valitsemise akadeemia juht Ivar Tallo tutvustas erinevaid infotehnoloogiaga seotud arenguprojekte Eestis. Teisipäeval toimub Armeenia Arenguagentuuris ka eraldi seminar, millel e-valitsemise spetsialistid nii Eestist kui Armeeniast tutvustavad oma sellealaseid kogemusi. Armeenia poole huvi laiendada keskvõimu tasandil edukalt rakendatud e-valitsemist ka kohalike omavalitsuste tasandile nimetas äriseminaril ka president Kotšarjan.

Eile külastasid Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel 1. sajandist pärinevat Heliosele pühendatud Garni templit ja 13. sajandil kaljusse raiutud Geghardi kloostrikompleksi ning käisid ka Sevani järve ääres. Pühapäeva õhtul külastas Eesti riigipea veel nõukogude perioodil oma loomingu pärast vangis olnud kunstniku ja filmirežissööri Sergei Paradžanovi (1924-1990) majamuuseumi. Seal kirjutasid Eesti kultuuriminister Urmas Paet ning Armeenia kultuuri- ja noorsooasjade minister Hovik Hovejan alla riikidevahelise kultuurikoostöö kokkuleppe.

President Rüütel jätkab ametlikku visiiti Armeenias ning jõuab tagasi Eestisse homme õhtul.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Jerevanis, 15. novembril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee