In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus president Adamkusega
05.10.2004


President Arnold Rüütel alustas esmaspäeval riigivisiiti Leedu Vabariiki, kohtudes Vilniuses Leedu riigipea Valdas Adamkus'ega.

Presidentide ja delegatsioonide kohtumisel käsitleti Eesti ja Leedu nii bilateraalseid kui ka regionaalseid koostöövõimalusi erinevates valdkondades, sealhulgas energeetika ja keskkonnakaitse alal ning infrastruktuuri arendamisel. Riigivisiitide tava kohaselt toimus ordenite vahetamine - president Rüütel andis oma Leedu kolleegile Valgetähe ordeni keti, president Adamkus andis Eesti riigipeale Vytautas Suure ordeni keti. Presidendid esinesid ka ühisel pressikonverentsil.

President Rüütel asetas pärja Antakalnise kalmistul Leedu iseseisvuse eest hukkunute mälestuseks. Leedu Seimi asespiiker Česlovas Juršenas korraldas lõuna Eesti riigipea ja proua Ingrid Rüütli auks.

Vabariigi President külastas Vilniuse Ülikooli, kus kohtus ülikooli rektori Benediktas Juodka'ga ning avas koos haridus- ja teadusministri Toivo Maimetsaga eesti keele kabineti ja vestles seal õpinguid alustanud noortega.

Riigivisiidi esimese päeva lõpetas Leedu Vabariigi Presidendi Valdas Adamkuse ja proua Alma Adamkiene pidulik õhtusöök Vabariigi Presidendi ja proua Ingrid Rüütli auks. Presidendilossis toimunud õhtusöögil peetud kõnes väljendas president Rüütel rahulolu kahe riigi vahelise viljaka ja mitmekülgse koostöö üle. ''Pidades jätkuvalt oluliseks tööd ühiste väärtuste ja huvide kaitsmisel nii Euroopa Liidus, NATO-s kui ka teistes rahvusvahelistes organisatsioonides, tahan veendunud Balti koostöö patrioodina taas kord rõhutada, et me ei tohi Balti koostööd alahinnata ega unarusse jätta,'' kõneles Vabariigi President.

Eesti riigipea tunnustas oma kõnes ka võimalust õppida Vilniuse Ülikoolis eesti keelt peaainena. ''Oleks suurepärane, kui taastaksime Tartu Ülikoolis leedu keele ja kultuuri õpetamise,'' lisas president Rüütel.

Leedu ja Eesti tihedale ja erinevaid valdkondi hõlmavale koostööle keskendus oma kõnes ka president Adamkus. ''Tähtis on, et oma põhieesmärkide poole pürgimisel toetaks me teineteist ka edaspidi. Olime, oleme ja jääme alati strateegilisteks partneriteks,'' sõnas Leedu riigipea.

Teisipäeval kohtub president Rüütel Leedu Seimi esimehe Arturas Paulauskas'ega, avab Leedu-Eesti äriseminari ning osaleb skulptor Tauno Kangro näituse avamisel. Seejärel külastab Vabariigi President lennuväebaasi Šiauliais ning kohtub Leedu peaminister Algirdas Brazauskas'ega.

Riigivisiit Leedu Vabariiki lõpeb kolmapäeval külaskäiguga Druskininkai linna.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 5. oktoobril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee