In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President saatis pöördumise holokaustiohvrite mälestusteenistusele Berliinis
26.09.2004


President Arnold Rüütel saatis pöördumise täna Berliini Meieisa Kirikus toimunud holokaustiohvrite mälestustahvli avamistalitusele.

Vabariigi President avaldas pöördumises Eesti rahva nimel austust inimestele, kellele sai osaks traagiline saatus II maailmasõjas ja kelle eluküünla kustutas julmus.

Austusavalduses seisab: "Lugupidamine ja üksteise austamine on lihtsad sõnad, kuid mitte lihtsalt sõnad. Nende sõnade sisu on väga sügav.

See tähendab meie õigust valida ise oma tee ning korraldada oma elu. II maailmasõda on niisugune osa ajaloost, kus nende sõnade tähendust millekski ei peetud. Kas mitte nüüd ei peaks me üksteisele ikka ja jälle meenutama, et sallivus on osa inimlikkusest. Sõjast inimhinge jäänud haavad paranevad aeglaselt.

Tänases maailmas kipume liiga sageli tegema suuri sõnu ja kasutama uusi keerulisi mõisteid. Seepärast mõjub jutt väärtustest, lugupidamisest ja üksteise austamisest vahel otsekui midagi liiga tavalist ja lihtsat. Ometi on ja jäävad maailma hea ja kuri, õige ja vale. Meie kohus on seletada õigesti nende sõnade sisu - moonutamata tõde.

Meie austus kuulub inimelule, mis on püha. Eesti rahvas langetab koos teiega pea, et mälestada sallimatuse ja rahvastevahelise vaenu ohvreid."


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 26. septembril 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee