In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President andis ordeni Donald Koppelile
02.07.2004


President Rüütel andis fotograafile ja vabadusvõitlejale Donald Koppelile üle Kotkaristi IV klassi teenetemärgiPresident Rüütel andis täna Kadriorus fotograafile ja vabadusvõitlejale Donald Koppelile üle Kotkaristi IV klassi teenetemärgi.

Ameerika Ühendriikides Miamis elav Donald Koppel on sündinud 1919. aastal. Ta on mitmete välis-Eesti organisatsioonide liige ning valitud Eesti Vigastatud Sõjameeste Ühenduse auliikmeks Eesti sõjainvaliididele osutatud abi eest.

Teises Maailmasõjas osales Koppel rinde fotokorrespondendina, kusjuures tema sajad sõjafotod esindavad suurriikide militaarpropagandast vaba, ideoloogiliselt neutraalset positsiooni. Tema fotod kujutavad muuhulgas ajaloolist Narva linna enne ja pärast Nõukogude lennuväe pommirünnakuid 1944. aasta märtsis, eestlaste tüdinud neutraalsust sõja suhtes ja sõjakeerisesse kistud inimeste elu-olu.

Koppeli üks tuntumaid fotoseeriaid kujutab tema riskantset põgenemisteekonda Rootsist Floridasse 1946. aasta suvel - 18 inimest purjetas väikese kalapaadiga üle Põhjamere ja Biskaia lahe ning seejärel üle Atlandi ookeani 83 päeva.

Pärast sõda on Koppel töötanud fotograafi ja tsinkograafina Floridas.

Ordeni üleandmise järel toimunud koosviibimisel arutasid president Rüütel ja Donald Koppel välis-Eesti organisatsioonide tänapäeva ja tulevikku. Samuti meenutas teenekas ordenikavaler oma nooruspõlve Aegviidus ja sõjamälestusi.

Otsuse Donald Koppeli autasustamiseks Kotkaristi IV klassi ordeniga tegi Vabariigi President 5. veebruaril 2004. aastal, seoses iseseisvuspäevaga ja Eesti riigile osutatud teenete tunnustamiseks.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 2. juulil 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee