In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President osales Eesti Rahvuskongressil Riias
28.06.2004


Vabariigi President külastas 1935. aastal ehitatud koolihoonet Riia äärelinna looduskaunis rajoonis, kuhu sel sügisel kolib Riia Eesti KeskkoolPresident Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel osalesid Riias ESTO päevade raames toimuval IX Eesti Rahvuskongressil.

Rahvuskongressi põhiteema oli "Välismaal asuvate eestlaste suhted Eesti riigiga". Pärast avatervitusi Rahvuskongressi Korraldava Komitee esimehelt Peeter Luksepalt ja Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu esimehelt Ylo Ansonilt toimus kolm pikemat ettekannet.

Rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo käsitles riikliku rahvuskaaslaste programmi poolt vaadates väliseestlaste rolli Eesti jaoks nii eelsalga kui tagamaana mujal maailmas. Haridus- ja Teadusministeeriumi keelepoliitika nõunik Jüri Valge rääkis detailsemalt kodu-Eesti riigiasutuste koostöösuhetest välis-Eesti organisatsioonidega ning erinevatest sellealastest programmilistest tegevustest. Välisministri kantselei peadirektor Mart Laanemäe rääkis Eesti muutunud välispoliitilise asendi taustal avanevatest arenguvõimalustest Eesti riigi suhetes väliseestlastega.

Rahvuskongressi päevakavas järgnesid temaatiline arutelu ja aruannete kuulamine. Arutelule oli esitatud ka kaks resolutsiooni ettepanekut - "Koostöö välismaal asuvate eestlaskondade ja Eesti riigiasutuste vahel" ning "Eestlased väljaspool Eestit", käsitledes seisukohti tööjõu vaba liikumise, eesti kogukondade organiseerumise, hariduspoliitika, propageerimisvõimaluste, integratsiooni ja inimõiguste alal.

IX Eesti Rahvuskongressil osalesid eestlaste organisatsioonide esindajad peale Eesti ka Austraaliast, Belgiast, Kanadast, Leedust, Lätist, Rootsist, Saksamaalt, Soomest, Tšehhimaalt, USA-st ja Venemaalt.

Vabariigi President külastas ka 1935. aastal ehitatud koolihoonet Riia äärelinna looduskaunis rajoonis, kuhu sel sügisel kolib Riia Eesti Keskkool. Koos kooli õpetajaskonna ja Eesti suursaadikuga Lätis Toomas Lukk'iga arutati kooli edaspidiseid arenguvõimalusi. President Rüütel vestles ka kooliõpilastega ja soovis neile edukat õppetööd uues koolimajas.

Sellega lõpetas Vabariigi President oma visiidi Riiga ESTO päevadele.


Presidendi kantselei avalike suhete talitus
Kadriorus 28. juunil 2004


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee