In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Kuressaare Ooperipäevadel 25. juulil 2002
25.07.2002


Austatud muusikasõbrad!
Daamid ja härrad!

Täna ja järgmisel kahel päeval toimuvat võiksime nimetada väikeseks imeks. Seda, et ühes suurtest keskustest kõrvale jäävas maakonnalinnas korraldatakse ooperifestival, ei juhtu just igal pool ja tihti. Lähim naaber Soome on Savonlinna ooperifestivaliga kahtlemata eeskujuks. Kuid Eestis endas on teerajajaks 1999. aastast peale korraldatud Kuressaare Ooperipäevad.

Ütlesin, et see on väikene ime. Teisalt jätkab aga festivali eestvõtja Saaremaa Muusikahariduse Sihtasutus saarlaste kaugele ajalukku ulatuvat muusikaindu. Saarlaste musikaalsus avalduvat juba nende kõneski - siinmail räägitav murre kostub lauluna. Juba kuu aega pärast esimest üldlaulupidu 1869. aastal korraldasid saarlased Kuressaares omaenda võimsa laulupeo. Eesti muusikatraditsiooni on mõeldamatu ette kujutada ilma siit võrsunud heliloojate, interpreetide ja muusikapedagoogideta.

Kuressaare Ooperipäevad on aga traditsiooni jätkamise kõrval sellegi tunnistuseks, kuidas altpoolt tulev entusiastlik algatus suudab ületada kõige erinevamad tõkked ja oma ideed ning tahet ellu viia. Jätkuks eestvedajatel nüüd visadust ja valmidust ooperifestivalile üha suuremat mõõtu anda. Tänavused ooperipäevad koos Läti Rahvusooperi ja Soome ooperisolistidega ongi seesuguse valmiduse tõendiks.

Head sõbrad!

Tõeline muusikaelamus sünnib helilooja, esitaja ja kuulaja ühisloomingus. See tähendab, et kõik osapooled peavad vastastikku häälestama end ühisele lainele. Seda ühist pühendumist muusikale soovingi teile kõigile nii täna kui ka järgmiseks kaheks õhtuks. Aidaku teie ja meie ühispüüdlus muuta Kuressaare Ooperipäevad kogu Eesti iga-aastaseks suursündmuseks.


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee