In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President tervitas Portugali presidenti
12.05.2003


Eestisse saabusid riigivisiidile Portugali Vabariigi president dr. Jorge Sampaio ja proua Maria José Ritta de Sampaio, kes täna hommikul kohtusid Kadriorus Eesti Vabariigi presidendi ja proua Ingrid Rüütliga.

Presidendilossi ees toimunud ametlikul vastuvõtutseremoonial kõlasid Portugali ja Eesti riigihümn. Üles oli rivistatud auvahtkond. Presidente tervitasid Eesti ja Portugali kõrged riigiametnikud, delegatsioonide liikmed. Vastuvõtutseremooniale järgnes presidentide jutuajamine, kus vahetati ka kingitusi ja teenetemärke.

Presidentide ja ametlike delegatsioonide kohtumisel oli peamisena kõne all Euroopa Liidu ja NATO laienemine, mis Portugali presidendi sõnul toob ka Eesti ja Portugali suhetesse uue kvaliteedi. President Sampaio toonitas, et Portugal on alati olnud Euroopa Liidu laienemise poolt, mis peab silmas riikide ühishuve. Portugali identiteet on Euroopa Liidus üksnes tugevnenud, rõhutas riigipea, ja samasugune rahvuslike identiteetide säilitamine kõikide riikide puhul tugevdabki Euroopat.

Eesti riigipea nõustus Portugali presidendiga ja lisas, et meie kujutluses lisab Euroopa Liidule tugevust demokraatlike põhimõtete järgimine, mis käsitleb võrdsetena nii suuri kui väikseid riike, nii vanu kui uusi liikmeid. "Niisugustele põhimõtetele rajanev Euroopa on eeskujuks kogu maailmale," ütles president Rüütel. Ta avaldas veendumust, et Portugali presidendi riigivisiit loob suurepärase aluse edaspidisele tihedale koostööle.

Rääkides Eesti ja Portugali kahepoolsetest suhetest, tõstsid riigipead esile senist koostööd kultuurivallas. Viimastel aastatel on aga hakanud edenema ka majanduskontaktid. Portugali Vabariigi presidenti saadab riigivisiidil Eestisse 70-liikmeline äridelegatsioon ning mõlemad riigipead avaldasid lootust, et see aitab kiiresti laiendada ärikontakte Eesti ja Portugali vahel. President Rüütel lisas, et Euroopa Liidu riikidel, sh Portugalil, on head võimalused arendada läbi Eesti ka suhteid Euroopa Liidu uute naaberriikidega.

Pärast kohtumise lõppu allkirjastasid Eesti välisministeeriumi kantsler Priit Kolbre ja Portugali välisministeeriumi Euroopa asjade riigisekretär Carlos C. Neves Eesti Vabariigi ja Portugali Vabariigi keele-, haridus-, kultuuri-, teadus-, tehnika-, noorsoo-, spordi- ja meediakoostöö kokkuleppele.

Esmaspäeva õhtul annavad Eesti Vabariigi president ja proua Ingrid Rüütel Kadrioru kunstimuuseumis piduliku õhtusöögi Portugali Vabariigi presidendi ja proua Maria José Ritta de Sampaio auks.


Presidendi kantselei
Kadriorus 12. mail 2003


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee