In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President rahvusvahelise puuetega inimeste aasta 2003 avamisel 3. detsembril 2002
03.12.2002


Kõik inimesed on sündinud võrdsetena. Sellest 18. sajandil Ameerika Ühendriikide põhiseaduses fikseeritud põhimõttest on kujunenud kaasaja humanismi üks kandvamaid teese. Me teame, et siia ilma ei ole me sündinud võrdsete füüsiliste ja vaimsete eeldustega. Elu käigus osutuvad ühed nõrgemaks ja abitumaks teistega võrreldes.

Võrdsus, millest mina räägin, peab olema kaasaegses demokraatlikus maailmas tagatud võrdsete võimaluste näol. Nendele, kes ei saa võrdsetena elukonkurentsis osaleda, tuleb luua täiendavaid võimalusi, et nad saaksid realiseerida seda, mis neis on väärtuslikku ja kordumatut.

Kui sageli oleme imetlenud invasportlasi, kes on pidanud ennast sõna otseses mõttes ületama, et saavutada suurepäraseid tulemusi spordis. Teame maailmakuulsaid kunstnikke ja teadlasi, kes pidid suure osa oma elust veetma nelja seina vahel, kuid kes on suutnud maailma mõtestada ja väärtustada määral, mis on jäänud kättesaamatuks enamikule n-ö tervetele ja tugevatele.

Puuetega inimesed on võrdväärsed ühiskonnaliikmed kõigi teistega. Me peame ainult neile poolele teele vastu minema, et ka nemad jõuaksid oma seatud sihtide ja eesmärkide saavutamiseni. See tähendab ehk senisest tihedamat koostööd kohalike omavalitsuste, riigi ja puuetega inimeste vahel.

Eesti ühiskond on see, mida ta on kõigi nende inimestega, kes selle moodustavad, olenemata east, võimetest või iseärasustest. Puuetega inimesed ei tohi kujutada endast segavat pingutust n-ö tervete jaoks vaid nad on loomulik osa meie ühiskonnast. Me peame üle saama nendest minevikust pärit stereotüüpidest, mille kohaselt maailm oli tervete päralt. Eespool tõin invasportlased eneseületamise võrdkujuks. Elu või looduse poolt tekitatud puuet võib aga käsitada ka teatud väljakutsena, mis paneb nii teid kui meid ennast ületama kõigile parema ja turvalisema tuleviku nimel. Soovin Teile usku iseendasse, usaldust nende suhtes, kes tahavad ja saavad teid toetada ning armastust elu vastu, mis meile kõigile on üks ja kordumatu!

Ilusat Jõuluaega, meeleolukat aastavahetust ja edukat uut 2003.aastat Teile kõigile.


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee