In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi Presidendi tervitus foorumist ''Viimane eestlane'' osavõtjatele 14. septembril 2002 Tartus
14.09.2002


Austatud professor Aino Järvesoo!
Lugupeetud foorumist osavõtjad!
Daamid ja härrad!

Vabariigi Presidendi Akadeemiline Nõukogu tegi oma käesoleva aasta 6. septembri istungil põhimõttelise otsuse - käivitada Eestis ühiskondliku kokkuleppe protsess.

Soome kultuuriprofessor Jarmo Virmavirta on meie ees seisva ülesande võtnud kokku nõnda: meil tuleb ühendada liberalistlik majanduspoliitika heaoluühiskonna ideega: ''See ongi Eesti kolmas tee, nõudlik ja rahvusvaheliselt tähelepanu vääriv''.

Enne kokkuleppe sõlmimist peame aga põhjalikult üle vaatama meie käsutuses olevad varud. Nendest kõige olulisem on inimressurss. Kahjuks oleme hakanud alles viimasel ajal endale aru andma, et see on meie tuleviku seisukohalt otsustava tähtsusega kapital.

Meie oleme senini toiminud nagu sprinterid, kes panevad kõik oma jõuvarud välja juba stardihetkel. Kui üldse kasutada sportlikke võrdlusi, siis on ühe riigi ja rahva tegutsemine võrreldav kas lõppematu maratoni või teatejooksuga. See tähendab, et igaks etapiks nähakse ette oma jõuvarud ja mõeldakse vahetuste peale.

Teie, professor Aino Järvesoo olete kõik need aastad meile meelde tuletanud seda lihtsat tõsiasja, et Eesti riik algab tema rahvast ja igast üksikust inimesest. Mida elujõulisem on rahvas, seda kindlamalt püsib riik. Otsustav ei ole siin riigi ega rahva suurus või väiksus, vaid tema elujõulisus. Tahaksin väga loota, et ettevalmistamisel olev ühiskondlik kokkulepe oleks vastuseks Teie hindamatule panusele ja lootusele Eesti rahva kestmiseks.

Soovin jõudu kõigile mõttetalgutest osavõtjatele!


Arnold Rüütel

Weszprémis 14. septembril 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee