In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Äripäeva ja IBM majandusseminaril Tallinnas 10. juunil 2002
10.06.2002


Austatud daamid ja härrad!


Eestlasi on iseloomustanud ühtaegu iseseisvuspüüe ja pragmaatiline teadmine, et päris üksi ja omaette meie riik õitsengut ei saavuta. Seda teadmist oleme edukalt kasutanud, nii et võib öelda - Eesti majandus ei ole mitte ainult teiste tempoga sammu pidanud, vaid enamusest riikidest majandusvabaduse ja kasvutempo poolest koguni ette jõudnud.

Eesti ekspordib kaupu ja teenuseid peaaegu samas väärtuses, nagu on meie kodumaine kogutoodang. Eestisse investeerivad rahvusvahelised ettevõtted, kelle tulud on mitmeid kordi suuremad Eesti rahvatulust. Igal aastal ületavad meie riigi piire miljarditesse kroonidesse ulatuvad kapitalivood. Eesti intressimäärad kõiguvad samas rütmis Euroopa Liidu omadega. Peatselt olemegi Euroopa Liidu liikmed. Ka NATO liikmed.

Ent kuidas tõmmata piiri rahvusvahelise ja kodumaise vahele? Kuidas hoiame ja arendame seda, mis on Eestile ainuomane? Mis on see ankur, mis hoiab meid koos rahva ja riigina?

Nendele küsimustele vastuse leidmine on vähemalt sama oluline kui riigi rahvusvahelise konkurentsivõime suurendamine. Veelgi enam - nendele küsimustele vastust otsides jõuan tõdemuseni, et edukas on riik, kus elujärg paraneb kõigil kodanikel. Ainuüksi majanduse avatus ja rahvusvaheline integratsioon seda ei kindlusta. Sellega peab tegelema Eesti riik ja tema elanikkond ise.

Loodan, et tänasel konverentsil majandusvabadusest, investeeringutest ja majanduskasvust rääkides ei unune ka need teemad. Soovin teile häid mõtteid ja edu!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee