In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Maarjamaa Risti 1. klassi ordeni üleandmisel Poola endisele välisministrile hr. Wladislaw Bartoszewskile 9. mail 2002 Kadriorus
09.05.2002


Austatud härra Bartoszewski


Täna, 9. mail tähistab meie maailmajagu Euroopa päeva. Ja mul on eriti hea meel, et Eesti Vabariik võib Teid tänada just täna, Euroopa päeval. Me täname Teid Teie pikaajalise töö eest, mida olete läbi aastakümnete teinud Euroopa vabaduse ja ühtsuse nimel.

Teie aukartust äratav poliitiline, ajakirjanduslik ja teaduslik tegevus on kokku elutöö, millega samaväärset on raske ette kujutada. Võideldes Poola vabaduse ja väärikuse nimel olete alati seisnud ka teiste vabadustarmastavate rahvaste püüdluste ja õiguste eest.

Kuigi olete meelsusvangina mitmel korral pidanud kannatama türanlike režiimide repressioone, ei murdnud see teie sügavatel humaansetel väärtustel seisvat tahet. Tahet, milleta poleks toimunud Poolas muudatusi. Muudatused Poolas olid aga omakorda katalüsaatoriks muudatustele kogu Euroopas. Nende sügavate murranguliste protsesside tänaste tulemuste üle oleme siiralt rõõmsad ka Eestis.

Eesti ja Poola on jälle tagasi Euroopa kujundajate hulgas. Poola autoriteet on vaieldamatult kasvanud ka tänu Teie tööle Poola endise välisministrina. Ning Eestil on olnud au nautida Poola toetust meie välispoliitilistes taotlustes. Võin liialdamata öelda, et Teie ja kogu Poola toetus NATO laienemisele ning Eesti liitumisele Põhja-Atlandi Alliansiga on olnud hindamatu.

Eesti ja Poola suhted on praegu elavamad kui kunagi varem. Ning mõne aasta pärast oleme loodetavasti viljakad partnerid NATOs ja Euroopa Liidus. Usun, et see on eesmärk, mille teostumine viib edasi nii Eestit kui ka Poolat. Selle eesmärgi täitumise nimel tehtud töö eest on mul au Teid siiralt tänada.

Austatud hr. Bartoszewski,
Teie teeneid kõrgelt hinnates annetan Teile Maarjamaa Risti I klassi ordeni.


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee