In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Norra valitsuse lõunal 11. aprillil 2002 Bergenis
11.04.2002


Teie Majesteedid!
Austatud minister Ludvigsen!
Daamid ja härrad!


Mõne tunni eest kõndisime teie linna auväärse hansakvartali käänulistel kõnniteedel. Me imetlesime ilusaid vanu puumaju, mida te nii hästi olete hoidnud, ja me tundsime end nagu kodus. Õieti oleme kogu visiidi vältel tundnud end teie juures nagu kodus. Jälle kord on leidnud tõestamist, kui kerge on eestlastel ja norralastel omavahel toime tulla, kui hästi me jutule saame.

Usun, et nõustute minuga, kui ütlen, et see on olnud edukas riigivisiit. Meil on olnud sisukaid kõnelusi. Ikka ja jälle oleme tajunud Norra siirast tuge meie julgeolekutaotlustele. Oleme arutanud Norra ja Eesti koostööd mitmetel eri aladel. Meile on mõtlemisainet andnud Norra tark regionaalpoliitika. Olete osanud seada asjad omal maal nii, et mäed, orud ja vahemaad ei lahuta teie inimesi vaid ühendavad neid. Niisamuti olete tähtsustanud regionaalset koostööd lähipiirkonna riikide vahel. Põhjamaade ja Läänemeremaade koostöö on selle parim näide. Olen öelnud varem ja rõhutaksin jälle kord selle protsessi jätkumise olulisust ka pärast Euroopa Liidu ja NATO laienemist.

Eesti presidenti saadab tema riigivisiitidel enamasti majandusdelegatsioon. Harva on ta aga nii arvukas ja esinduslik kui tänane. Ärimehi oleks isegi rohkem tulla tahtnud, nii suur oli nende huvi kohtuda oma partneritega silmast silma ja arutada ühiselt asju, mis viivad edasi meie mõlema maa majanduselu. Mõlemapoolset huvi oskasime ette aimata. Ometi oli rõõmus üllatus, et eilne majandusseminar Oslos kujunes nõnda rahvarohkeks. Pean siiski nimetama, et mul on põhjust meie majandusdelegatsiooni koguni pisut kadestada. Nende kavas oli rohkem aega Teie maa vaatamisväärsustega tutvumiseks kui minu omas. Nad jõudsid ära käia isegi Bergeni kalaturul, mis mind kui Saaremaa meest oleks väga huvitanud. Mis muud kui loota, et minu esimene külaskäik Teie juurde ei jää mitte viimaseks.

Head sõbrad,

mul on hea meel, et meie visiidi teine päev tõi meid ka Bergenisse. Muistsesse hansalinna, Norra esimesse pealinna, sadamalinna ja merelinna, kus on ka teie mereuuringute keskus, mida äsja külastasin. Õieti oli Bergen minu abikaasa soov. Tal on siin ammuseid sõpru ja kolleege - rahvakultuuri hoidjaid ja edendajaid. Oli väga tore nendega kohtuda. Selgus, et siin on endale kodu või kooli leidnud arvukalt eestlasi, kes olid meid tervitama tulnud. Ja ma vist ei eksi öeldes, et Tallinna Olde Hansa sõsara Bergeni Olde Hansa marjamõdu maitses meile kõigile.

Meie visiidil on ilus lõpetus. Enne äralendu jõuame külastada Edvard ja Nina Griegi kodu Troldhaugenis. Muidugi teavad ka paljud eestlased Hommikut või Holmbergi aegu peast, sest Grieg on Eestis peaaegu niisama tuntud ja armastatud kui Norras. Kuid kuulata seda muusikat seal, kus ta loodi, on kindlasti unustamatu elamus.

Ma tänan teid. Minu, minu abikaasa, meie kõikide nimel tõstaksin nüüd klaasi teie terviseks.


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee