In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Nende Majesteetide Norra Kuningas Harald V ja Kuninganna Sonja pidulikul õhtusöögil Vabariigi Presidendi ja proua Ingrid Rüütli auks 10. aprillil 2002 Oslos
10.04.2002


Teie Majesteet kuningas Harald,
Teie Majesteet kuninganna Sonja.
Daamid ja härrad.

Minu ja minu abikaasa riigivisiidi esimene päev hakkab lõpule jõudma. Tahan kinnitada, et see päev on olnud edukas. Meil on olnud sisukaid kohtumisi, oleme põgusalt tutvunud Teie ilusa pealinnaga. Võtke vastu meie siiras tänu kutse eest.

Eesti on Norral külas. Me tulime siia erilise heameelega ja me ei tulnud siia kui võõrad. Meie riike ja rahvaid ühendavad tihedad ja ammused sidemed. Rohkem kui kolm aastat tagasi oli Eestil au võtta vastu Teie Majesteetide riigivisiit. See kõrgeimal võimalikul tasemel suhtlus lähendas meie rahvaid veelgi.

Ma käisin hiljuti Eestimaa suvepealinnas Pärnus, mida ka Teie oma riigivisiidi ajal Eestisse külastasite. Pärnu Vanalinna Kool on tänini uhke selle üle, et just Teie Majesteedid helistasite sisse uue õppeaasta esimese koolitunni 1. septembril 1998. Miks mitte uskuda, et need lapsed, kes seda kellahelinat kuulsid, isegi õpivad paremini kui teised.

Teie Majesteedid, ma tahan öelda, et Teie riigivisiit Eestisse on meie inimestel hästi meeles.

Mõni päev tagasi võtsin ma riiulilt suure norralase Thor Heyerdahli Kon Tiki. Muidugi ei ole mul minu praeguses ametis eriti aega raamatute lugemiseks. Tahtsin siiski Kon Tikit enne siiasõitu veel kord lehitseda. See raamat ilmus eesti keeles 1957. aastal ja ta oli meile omamoodi sõnumitooja. Heyerdahl oli teinud võimatu võimalikuks, astunud vastu väljakujunenud tõsistele tõdedele. Eesti oli tollal suletud, maailmast äralõigatud riik. Kon Tikis peitus meie jaoks iseeneseksjäämise, oma tõe eest seismise sõnum. See aitas meid edasi.

Täna on Eesti rohkem kui kümme aastat jälle iseseisev riik. Me areneme kiiresti, meil on vaja kaotatud aeg tasa teha. Teie viimasest külaskäigust möödunud kolme aasta jooksul on Eesti saanud endale e-valitsuse, me oleme teinud Tiigrihüppe infotehnoloogias ja edendanud geeniuuringuid. Julgen öelda, et need on valdkonnad, milles Eesti on suuteline olema Norrale võrdväärne koostööpartner. Me oleme valmis jagama oma kogemusi.
Koostöö Balti riikide ja Põhjamaade vahel on üha selgemalt saamas uut mudelit. Täna on meil kokkupuutepunkte varasemast palju rohkem ja mitmel erineval tasandil Baltoskandia on aina kiiremalt arenev ja Euroopas üha suuremat kaalu saav regioon. Ja selle üle on meil põhjust rõõmustada üheskoos.

Tuleksin tagasi kirjutatud sõna juurde. Eestis on alati loetud uskumatult palju Norra kirjandust. Teie rahvakirjanduse klassikuid Johan Bojerit, Bjørnstjerne Bjørnsoni, Jonas Lied ja Sigrid Undsetti tõlgiti ja anti rohkesti välja juba enne sõda. Tänapäeval on neid ikka ja uuesti trükitud, ka pagulaskirjastustes. Ibsenit on mängitud ja mängitakse küllap kõikidel Eesti lavadel. Tõenäoliselt on just iseolemise soov, iseseisvuse püüe see, mis eestlasi Teie kirjanduses köidab ja mille eestlane ka ridade vahelt lugedes ära on tundnud. Omariiklus ei ole meile kummalegi kergelt kätte tulnud. Niisamuti oleme pidanud kaitsma oma emakeeli. Meil on see õnnestunud.

Tänapäev seab meie ette ülesande kindlustada oma julgeolekut. Eesti on valinud NATO liikme tee, taotledes häid suhteid kõigi oma naaberriikidega. Usun, et oleme juba astunud suure sammu NATO-le lähemale. Tahaksin tänada Norrat toetuse eest Eestile selles protsessis.

Loodame, et selle aasta jooksul jõuame lõpule läbirääkimistes Euroopa Liiduga. Meil on hea meel, et Norra on mõistnud ja toetanud meie integratsioonipüüdeid Euroopa Liitu, olemata ise selle liidu liige.

Teie Majesteet kuningas Harald,
Teie Majesteet kuninganna Sonja

Meil, põhjamaa rahvastel on palju ühist. Meie tihe ja ehe side loodusega. Meie oskus hinnata säästlikku eluviisi. Meie alalhoidlikkus, oma juurte tunnetamine. Ja kui heita pilk ajalukku ja meenutada Hansa Liitu ja meresõitjaid, võiks meie kokkupuutepunktide loetelu pikalt jätkata.

Soovin kogu südamest, et meie riikide ja rahvaste tänane koostöö ja sõprus leiaks üha uusi ja huvitavaid väljundeid, mis liidaksid meie rahvaid senisest veelgi enam.

Lubage mul tõsta klaas Teie Majesteetide ja kogu Norra rahva terviseks ja õitsenguks.© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee