In English

Vabariigi President
Ava print vaates

Proua Ingrid Rüütel isadepäeval 13. novembril 2005 Estonia kontserdisaalis

Austatud isad ja vanaisad, head tulevased isad!

Pidukõnedes tavatsetakse tsiteerida kirjanikke ja teisi autoriteete. Mina kasutaksin juhust, et taas vahendada teile pigem meie laste arvamusi sellest, millist isa nad endale sooviksid ja millised isad ise tahaksid olla.

Olen kogunud arvamusi erinevatest Eesti maanurkadest. Kuigi on ka lahkuminevaid seisukohti ning mõni arvab, et isa peakski olema eeskätt see, kes raha koju toob, domineerivad üllatavalt sarnased soovid ja hinnangud. Seejuures mõeldakse mitte üksnes enesekeskselt - isa ja mina, vaid laste tähelepanu keskmes on perekond tervikuna.

Missugused isad tahaksid olla siis meie teismelised koolipoisid? Tsiteerin.

-Tahaksin olla oma lastele kõiges heaks eeskujuks.
-Tahaksin olla heasüdamlik, õpetada lastele, mis on hea ja halb. Annaksin endast kõik, et pere oleks rõõmus ja eluga rahul.
-Sooviksin, et minu lapsed armastaksid mind, võiksid rääkida minuga kõigest. Laste jaoks peaks jätkuma palju aega, eriti teismelise eas.
-Kui ma isaks saan, siis oleksin venna moodi, kes armastab oma naist ja last, hoiab neid nii hellalt ja armastavalt.
-Alati oleksin ma oma lapse jaoks olemas, kui ta mind vajab. Muidugi oleksin ma ka range, sest seegi on lapse suhtes hea.

Millisena kujutavad ideaalset isa gümnaasiumi eas noorukid? Ideaalne isa on
-sihikindel, hea eeskuju lastele, kannatlik, vajadusel ka karm, kuid mitte vägivaldne;
-rahulik ja mõistev, kes kunagi endast välja ei lähe;
-abivalmis, tunnistab teiste pereliikmete huve, hobisid, soove;
-ei väärtusta liiga palju materiaalset poolt, kõige tähtsamaks peab oma perekonda, hoolib abikaasast, käitub mehena, ei riku abielu;
-on kultuurne, tervislike eluviisidega, ei joo, ei suitseta;
-on alati oma lapse jaoks olemas, usaldab ja austab oma last;
-on hoolitsev, truu, õiglane, abivalmis.
-suudab oma pojast kasvatada korraliku, viisaka, naisi austava mehe ning tütrest endast ja teistest lugupidava naiseliku naise.
-"Hea isa on kindel punkt sinu elus, kes alati aitab sind, toetab sind ja sa tead, et tema juurde võib muredega minna. Isa on see mees, kes on muutnud ja voolinud sind selleks, kes sa oled."

Noored arutlevad ka selle üle, millised on isad päriselt, ning millest see on tingitud.

Gümnaasiumi lõpuklassi noormees kirjutab:
"Isad kannatavad üldjuhul stressi all, mis on tingitud töömuredest. Neil on palju pingeid, kuid nad varjavad neid ega taha näida nõrgana, sest ühiskond on loonud 'ideaalmehe', kes kunagi ei nuta, kellel pole stressi, ning kes teenib palju-palju raha, et ta perel oleks hea elu.

Kõige selle tõttu võõranduvad isad oma lastest, nad ei õpi oma lapsi tundma ning seetõttu tekib lastes tunne, et neil pole isa üldse vaja.

Head isa ei moodusta suur rahakott ega kallis auto, vaid põhiline tegur on armastus, hoolivus ja toetus."

18-aastane neiu arvab:
"Tänapäeva isa ei tohiks keskenduda ainult karjäärile ja tööle. Töö pärast ei tohi tekkida abikaasade vahel võõrandumine. Rahast on siiski tähtsam perekonna soe kliima. Seepärast peab isa investeerima piisavalt aega ka oma perekonda: olema nendega kasvõi nädalavahetustelgi koos, tegelema pisemate pereliikmetega ja suutma keskenduda ka oma elukaaslasele.

Isa peab austama nii iseennast kui ka oma perekonda. See tähendab, et tal ei tohiks tekkida kõrvalsuhteid ja ta peab olema aus nii enda kui ka teiste vastu.

Isa peaks ütlema oma lastele vähemalt korra oma elus, et armastab neid. "

Ja veel kirjutavad tütred headest isadest:
"Arvan, et hea isa on mees, kes tunneb ennast ise isana. Isa peab hoolima oma lastest ning pakkuma armastust ja tuge. Olen tähele pannud, et hea isa tunneb juba kaugelt ära. Suurt osa mängib lapse ja isa vahelistes suhetes usaldus.

Hea isa oskab hoida perekonda koos ja hoolitseda selle eest. Laps peab ennast isa läheduses kindlalt tundma. Arvan, et kui keegi küsiks, millist isa sa soovid, siis selgub, et enda isa on ikka kõige parem."

Ja teine neiu:
"Hea isa armastab lapsi. Ta on sõbralik ja abivalmis. Hea isa on alati õiglane. Hea isa mõistab lapse muresid ning teeb õigeid otsuseid.

Hea isa on täpselt selline nagu minu isa!

Soovin südamest, et kõik lapsed võiksid nii öelda. "

Armsad isad! Võtke siis korraks aeg maha, pange kõrvale töömured ja mõelge järele: kas olete teiegi olnud selline isa?

Kindlasti võivad paljud teie seast seda kinnitada. Kuid neil, kes tunnevad, et midagi on siiski jäänud puudu, on võimalus muutuda.

Saada paremaks pole kunagi hilja.

Head isadepäeva kõigile!

© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee