In English

Institutsioonid
Ava print vaates

Vabariigi Presidendi akadeemiline nõukogu

Sise- ja rahvusliku julgeoleku komisjon

Esimene koosolek 16. mail 2002

Osa võtsid komisjoni liikmed:
Õigusinstituudi avaliku õiguse osakonna kriminoloogia õppetooli juhataja professor Eduard Raska, Maksuameti siseauditi osakonna juhataja, Akadeemia Nord lektor Rainer Osanik, Statistikaameti makromajandusstatistika teenistuse juhataja asetäitja Peeter Leetmaa, Eesti Avatud Ühiskonna Instituudi projektijuht, sotsioloog Iris Pettai, TPÜ rahvusvaheliste ja sotsiaaluuringute instituudi perekonnasotsioloogia osakonna vanemteadur Tiina Raitviir, Tartu Ülikooli sotsiaalpsühhiaatria professor Airi Värnik, TPÜ rahvusvaheliste ja sotsiaaluuringute Instituudi sotsioloog Rein Vöörmann.

Kutsutud:
Vabariigi Presidendi sisenõunik Jüri Kaljuvee, Piirivalveameti vanemohvitser Lembit Võime.


Komisjoni töö rakendamine.

Komisjoni esimees Eduard Raska tutvustas komisjoni koosseisu ja selle aluseks olnud põhimõtteid ning töö korraldamist.
Jüri Kaljuvee andis ülevaate Vabariigi Presidendi akadeemilise nõukogu moodustamisest, eesmärkidest, ülesannetest ja töökorraldusest.
Otsustati: komisjoni koosolekud toimuvad vastavalt vajadusele, kuid vähemalt neli korda aastas. Koosolekud protokollitakse, protokoll kinnitatakse komisjoni järgmisel koosolekul.


Sise- ja rahvusliku julgeoleku analüüsi lähtekohtade määratlemine.

Pärast seda, kui komisjoni liikmed olid esitanud oma vaatenurga julgeolekuprobleemi olemuse ja seda mõjutavate tegurite kohta, jõuti ühisele seisukohale: julgeolek on läbivalt seotud ühiskonna seisundiga kõigis valdkondades. Sellest lähtuvalt on vaja ühiskonda analüüsida tervikuna ja võimalikult kõigist aspektidest, kindlasti arengus ja ettevaatavalt. Julgeolekuprobleemid kasvavad välja sotsiaal-, majandus-, sotsiaalgeograafilistest jm probleemidest. Järjest rohkem on tunnetatav ühiskonna majanduslik desintegratsioon. Selge on vajadus lagunevat ühiskond liita ja selle kaudu saavutada julgeolekugarantiisid.


Komisjoni seisukoht ühiskondliku kokkuleppe võimalustest.

Komisjoni liikmete arvates puudub Eesti ühiskonnas praegu valmisolek ühiskondlikuks kokkuleppeks, sest eeldatavate osapoolte huvid on niivõrd vastandlikud. Samas leiti, et on vaja stabiilsust ja tasakaalustatud arengut ning seetõttu tuleb alustada ettevalmistusi kokkuleppe saavutamiseks. Jõuti üksmeelele, et kokkuleppe sõlmimist tuleb vaadata kui protsessi, mille eesmärk peaks olema ühiskonna integreerimine.


OTSUSTATI:
1. Komisjoni liikmed esitavad 22. maiks viimase kümnendi ülevaate põhjal seisukohad oma tegevusvaldkonna seostest sise- ja rahvusliku julgeolekuga, samuti arvamuse ühiskondliku kokkuleppe saavutamise võimalustest.
2. Komisjoni järgmine koosolek toimub 13. juunil kell 13 Endla tn 4. Arutlusele tuleb sisejulgeoleku kontseptsioon, projekti valmistab ette komisjoni esimees Eduard Raska.

© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee