In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President Estonia teatri 100. aastapäeval 16. septembril 2006
16.09.2006


Head kaasmaalased!

Estonia teatri sünnipäev on kogu meie rahva pidu. Nii loomise, taastamise kui rahuliku arengu päevil on Estonia kehastanud palju enamat kui üksnes etenduste paika. Ta on esindanud ühtaegu Eestit ja Euroopat, kandnud meie rahvuslikke aateid ja ajastutele omaseid ideaale. Estonia on läbi oma ajaloo olnud meie rahvusteater.

Alates tänasest päevast sada aastat tagasi, mil Paul Pinna ja Theodor Altermann saavutasid kutselise teatri avamise Tallinnas, seostub sellega suur osa Eesti teatri – ennekõike aga muusikateatri suurkujudest. Just Estonias on kirjutanud oma nime teatrilukku Rahel Olbrei ja Mai Murdmaa, siit algas Ants Lauteri särav lavakarjäär, Estonia dirigendipuldist on läinud maailma Neeme Järvi ja Eri Klas.

Ajastud on meie rahvast arme jättes üle käinud. Võim ja moevoolud on vahetunud, põlvkondade tõekspidamised on teisenenud. Estonia aga kui sümbol on eestlaste südameis üksnes kinnistunud.

1944. aasta märtsipommitamine hävitas küll teatrihoone, kuid mitte Estonia. Eestlaste jaoks ei saanud ta hävida, sest siis oleks kaotsi läinud peaaegu kõik, ka meie ise. Soov teater kiiresti taastada oli nii tugev, et juba 1947. aastal avas Estonia taas uksed. Paar aastat hiljem olnuks ehk juba lootusetult hilja, nagu näitas paljude teiste rahvuslike sümbolite saatus.

Rahvusteater on jäänud ja kindlasti jääb. Tänu sellele ei muutu elu otsekui söötis põlluks. Sada aastat tagasi esietendus Estonias Mait Metsanurga “Päikese tõusul”. See oli tükk kombeõpetusest, kus õigusega kiideti ausat tööd ning anti piitsa pehme elu pidajatele. Tollase etenduse sõnum sobib suurepäraselt ka tänapäeva, olles nii kinnituseks kunsti võimest ületada ajastuid ja ühendada põlvkondi. Peaasi, et meil endil vaid jätkuks tähelepanu nende ühendavate väärtuste jaoks.

Nüüd, kui Estonia astub uude sajandisse, tunnetame tema tähendust vahest eriti selgelt. Märkame, kuidas siin on rahvuspiirid ja euroopalikkus kokku saanud, kuidas see on meie vaimu virge ja hinge avatuna hoidnud. Me vajame niisugust teatrit ja oleme selle eest tänulikud.

Palju õnne, meie Estonia!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee