In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President Ettevõtluse Auhind 2006 pidulikul auhinnagalal 12. septembril 2006 Estonia kontserdisaalis
12.09.2006


Austatud ministrid,
ekstsellentsid, tänase konkursi nominendid,
ettevõtjad, daamid ja härrad!

Eesti majandus on meie ettevõtete toel arenemas nii kiiresti, et ilmselt oli täna lõppeva konkursi korraldajate ainus probleem valiku tegemine, millest me ka juba eespool kuulsime – ja selle muutis keeruliseks heade kandidaatide suur hulk.

Käesoleva aasta teise kvartali majanduskasvu hinnatakse 12-le protsendile. Selline arengutempo annab põhjuse nii rahuloluks kui ka ettevaatlikkuseks. Veel mõni aasta tagasi unistasime 10-protsendilisest majanduskasvust. See oli ka aeg, mil hakkasime tõsiselt rääkima töökäte nappusest ja võõra tööjõu sissetoomisest. Täna tahaksin korrata oma tolleaegset seisukohta: kõigepealt peame tooma tööle Eesti inimesed.

Toonast statistikat tänasega võrreldes on raske oma silmi uskuda. Vahepeal on töötavate inimeste arv suurenenud üle 70 tuhande võrra! Usun, et meil on veel reserve. Norras ja Taanis on tööjõus osalemise määr kuni pensioniealiste hulgas 75 protsenti. Meil on see praegusel tipptasemel ligi 70. Need mõned protsendid tähendavad kümneid tuhandeid inimesi. Aga veelgi suurem reserv on praegu töötavate inimeste tootlikkuse tõstmine.

Tootmise teadusmahukuse suurendamisest ja innovatsiooni olulisusest on räägitud palju aastaid. Oleme jõudnud üksmeelele, et selles peitub Eesti majanduse konkurentsivõime kasvu võti. Oluline on muuta need head mõtted tegelikkuseks.

Suuremat lisandväärtust loova majanduse arengu peamine takistus ei ole raha nappus. Küsimus on pigem rahastamise sihis ja efektiivsuses. Enamgi veel – innovatsiooni tähtsaim ressurss ei ole mitte raha, vaid inimesed. Need on juhid, kes näevad pideva muutumise vajalikkust ja suudavad oma organisatsioonis muutusi algatada. Need on inimesed, kes muutustega kaasas käivad.

Et rahvusvahelises konkurentsis ellu jääda, peab kogu Eesti ühiskond olema valmis õppima, katsetama, uuendama ja riskima. Peame oskama koostööd teha nii kodu- kui ka välismaal.

Häid näiteid ja eeskujusid on arvukalt nii teaduses kui ka tootmises. Näiteks eelmise aasta Ettevõtluse Auhinna võitjal Regiol on lepingud Saudi Araabia ja India operaatoritega. Oma koha rahvusvahelises võrgustikus on leidnud ka Eesti kunst – näiteks Eesti disainerid.

Ent unikaalseid ideid ja oskusi võib leida ka hoopis igapäevastes valdkondades. Olen kuulnud, et Tartu noored toodavad vanadest reklaamplakatitest moodsaid kotte. Üks Võru ettevõtja aga ehitas tavalise motellikompleksi asemel Uhtjärve ürgorgu Nõiariigi.

Eks ole oma hea idee ja edulugu igal ettevõtjal, kes täna siin saalis viibib, olgu siis edu aluseks uudsed tooted või investeeringud inimestesse, paremasse tehnoloogiasse või uute turgude leidmisse. Teie edusammud tähistavad teed uue kvaliteedi poole Eesti majanduse arengus, teed tööjõudu ja looduskeskkonda säästvate toodete ja teenuste poole. Ma arvan, et te olete ainuõigel teel.

Teie edu julgustab meid kõiki midagi uut proovima, julgemalt unistama ja oma unistusi ellu viima. Tänan teid! Palju jõudu!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee