In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President XV Baltimaade üliõpilaste laulu- ja tantsupeo Gaudeamus avamisel 30. juunil 2006 Tartus
30.06.2006


Kallid noored,
head peolised,
Gaudeamuse korraldajad ja külalised!
Austatud rektor!

Olge tervitatud Tartus, üliõpilaste ja heade mõtete linnas ning Eesti kuulsate laulupidude sünnipaigas!

Meie üldlaulupeod on juba ligi poolteist sajandit olnud eesti kultuuriloo teetähisteks ja rahvusliku identiteedi kujunemise allikaks. 1869. aastal sai ülemaalise laulupeoga just Tartust alguse ainulaadne traditsioon, mis on nüüdseks pälvinud UNESCO tunnustuse.

Laulupidudest tekkinud ühistunne ja võimas sünergia aitasid 15 aastat tagasi kaasa Eesti iseseisvuse taastamisele. “Laulev revolutsioon” sai fenomeniks, millist maailma ajalugu varem ei tundnud.

Üldlaulupeod on soodustanud ka uute traditsioonide teket. Üks olulisemaid neist on Gaudeamus, mis Richard Ritsingu eestvõttel toimus esmakordselt 50 aastat tagasi. Tänini on Baltimaade üliõpilaste laulu- ja tantsupidude tava mitte ainult kestma jäänud, vaid see kuulub kindlasti paljude jaoks tudengipõlve mälestusväärsemate sündmuste hulka.

Suur tänu maestro Richard Ritsingule – suurepärase idee autorile ja elluviijale! Aitäh ka tänase peo korraldajatele ja osalistele! Soovin, et koos selle kauni traditsiooniga jääks püsima Eesti, Läti ja Leedu koostöö ning see rikastaks meie elu paljudes valdkondades.

Gaudeamus igitur!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee