In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President Maamessi 2006 avamisel 20. aprillil 2006 Tartu Näituste messikeskuses
20.04.2006


Austatud minister,
Maamessi korraldajad ja külalised!

Eesti maainimese ja eriti põllumehe leib ei ole kunagi kergelt tulnud, kuid üha enam põhjust on optimistlikult tulevikku vaadata. Ühest küljest peab Eesti tootja hakkama saama üha karmimaks muutuvas konkurentsis. Samas on töötingimused ja toimetulek tasapisi paranemas, nagu näitab järjest uuendatav masinapark ja tehnoloogia. Vähemalt sama oluline on tõsiasi, et suudetakse leida uusi turge oma toodetele. Tallinnas on poelettidele jõudnud mitmed uued Eesti tooted – näiteks Nopri ja Pajumäe talust. Mäletame neid ka Maamessilt.

Eesti küla muutub iga aastaga kaunimaks ja elujõulisemaks. Märkimisväärset rolli meie maamajanduse arengus on mänginud Euroopa Liit – eriti kahel viimasel aastal, mil Eesti on olnud selle liidu täieõiguslik liige.
Maamajanduse mitmekesistamiseks, toiduainetööstuse moderniseerimiseks ja põllumajandustootmise edendamiseks on Euroopa Liidu ja Eesti riigi eelarvest eraldatud miljardeid kroone toetusi. Käesoleva aasta eelarves läheneb toetussumma juba kolmele miljardile kroonile.

Ettevõtlikele maainimestele tähendab see lisaraha uusi investeeringuid, suurenevat tootlikkust, uusi töövõimalusi ja kõige eelneva tulemusena kasvavaid sissetulekuid. Rõõmustav statistika näitab, et põllumajanduses toodetud lisandväärtus töötaja kohta on viimase kümne aasta jooksul suurenenud tervelt 80 protsenti. Teisisõnu: põllumajanduses on suudetud sammu pidada kogu majanduse tootlikkuse kasvuga. Seega on ka senised investeeringud end ära tasunud.

Arengu kiiruse hoidmine tähendab aga jätkuvat uue tehnoloogia ja tehnika rakendamist ning innovatsiooni. Samuti paremat haridust, häid ettevõtte juhtimise ja turunduse oskusi. Kindlasti pakub täna algav Maamess selleks omalt poolt uusi lahendusi ja ideid.

Soovin teile kõigile uusi mõtteid ning õnne ja jõudu nende elluviimisel!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee