In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President lipupäeval 4. juunil 2004 Otepääl
04.06.2004


Head kaasmaalased,
Eesti lipu hoidjad üle maailma!

Sinimustvalge on meie jaoks lahutamatu isamaast ja iseseisvusest. Südamele nii armsaks sümboliks on selle värvikombinatsiooni muutnud trikoloor, mis esmakordselt pühitseti siinsamas Otepääl 120 aastat tagasi.

Idee kasutada sinise, musta ja valge värvi kombinatsiooni rahvusmeelsuse rõhutamiseks tärkas 1881. aastal Tartus, nii toonaste kui tänaste heade mõtete linnas. Sinimustvalgest lipust kõneldi teadaolevalt esimest korda Karl August Hermanni majas 1884. aastal ja seejärel tegi doktori abikaasa koos kaaslastega mõtte lipu valmistamisest ka teoks.

Tulevane riigilipp toodi esmakordselt avalikkuse ette Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuna, kui see viidi õnnistamiseks Otepää kirikusse. Ent pärast 1884. aasta 4. juunit kulus veel palju aastaid, enne kui sinimustvalge võis vabalt lehvida laulupeorongkäigus ja muudel rahvakogunemistel. Põhjus seisnes võõrvõimu vastuseisus lipule, mis oli 20. sajandi alguseks omandanud rahvuslipu tähenduse.

Veelgi ägedam oli võimu vastuseis meie trikoloorile Nõukogude okupatsiooni aastail, sest sümboliseeris ju sinimustvalge ühtlasi Eesti Vabariigi iseseisvust. Ränga karistuse ähvardusest hoolimata hoidsid paljud eestlased oma lippu siiski alles - nii südames kui peidikutes. Tänu Karl Aunale ja tema mõttekaaslastele on tänaseni säilinud ka meie esimene, 120 aastat tagasi Otepääl õnnistatud lipp.

Kõigi nende aastate vältel on rahvusvärvid sümboliseerinud eestlaste püüdlust elada vabana vabal maal. Sinimustvalgete lippude all on meie rahvas tunnetanud oma ühtsust ja tugevust. Mäletan juba oma varasest lapsepõlvest, kuidas kodutalu õuel heisatud trikoloor muutis päeva pidulikuks ning tõi oma riigi tähenduse lastelegi lähemale.

Ennekõike oma riigi tuleviku, meie laste pärast kutsun kõiki kaasmaalasi heiskama uhkuse ja tänutundega oma riigilippu - ilusaimat lippu maailmas. Head lipupäeva!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee