In English

Intervjuud
Ava print vaates

Vabariigi President ajalehele Postimees 13. aprillil 2006
13.04.2006


Rüütel loodab presidendi valimist riigikogus

Viis aastat presidendi ametit pidanud Arnold Rüütel loodab, et sügisel valib riigipea parlament, ning soovib jõudu kõigile presidendikandidaatidele.


Kuidas teile tundub alanud presidendivalimiskampaania?

See on väga omapäraselt korraldatud valimiskampaania, aga eesmärk on põhimõtteliselt õige. Põhiseadus näeb ette võimaluse, et president valitakse parlamendis, ja miks siis ka mitte. Kui seda suudetakse teha, on ju väga tore.

Aga teie kahtlete selle õnnestumises?

Eks see näita siis Eesti poliitiliste jõudude eriarvamusi. Põhiseadus annab võimaluse valida president ka teises etapis, valijameeste poolt. Aga loodame, et see toimub riigikogu tasandil.

Siis ei tuleks teil otsustada, kas valimiskogus kandideerida või mitte?

Ei ole õige ette rutata, kuivõrd praegu on see etapp, kus soovitakse [president] valida riigikogus.

Väga tore, et selline tahe on olemas. Eks siis näeb edasi, mis juhtub.

Millisena kujutate ette Eesti järgmist presidenti?

Ühtpidi on Eesti arenenud kiiresti, mis on väga rõõmustav. Kuid samal ajal pole suutnud ühiskond tervikuna reformidega kaasa minna, mistõttu on sotsiaalsed tagajärjed küllalt rasked.

Kõige kurvem tagajärg on kahtlemata madal sündimus. Kümne aasta pärast jõuame sügavasse kriisi, sest siis lõpetab kooli poole vähem noori kui mõni aasta tagasi.

Sündimus peaks suurenema oluliselt enam kui praegu. Kool peab aitama perekonda, mis on nõrgenenud reformide käigus, kus osa inimesi pole suutnud endale kohta leida ning aastas lahkub põhikoolist poolteist tuhat last seda lõpetamata.

Me peame tooma taas ühiskonda ka inimesi, kes pole tööpuudusesse sattudes suutnud sellest psühholoogiliselt üle olla ja on läinud ebareaalsele elustiilile. Peame pöörama tähelepanu haridusele ja moderniseerima oma tööstust.

Toome tööjõudu sisse?

Kust seda tuua? Hiinast, Indiast, Türgist... See pole lahendus. Ma olen nõus, et tagasi tulevad noored, kes on Eestist eelnenud aastatel lahkunud.

Kas see on teie järgmise viie aasta tegevuskava riigipeana või soovid järeltulijale?

Minu soovid on eesti rahvale. Teistmoodi ei ole me jätkusuutlikud riigi ega rahvana.

Vastus tudengile

Vastates eile Tartu Ülikooli Narva kolledži tudengi küsimusele, kas Arnold Rüütel astub 12 presidendikandidaadi kõrvale, ütles riigipea:

"Soovisin kõigile neile [presidendikandidaatidele] jõudu. Minul on aastaid küllalt palju ja väga tore, kui esitatakse noorema põlvkonna esindajaid ja neid ka riigikogus valitakse. Kui see ei ole võimalik, siis tuleb teine ring, aga mina ei ole seda veel otsustanud – kuigi ettepanekuid on tehtud –, kas selles osaleda või mitte.

Aga väga tore, kui leitakse vääriline esindaja, kes võiks olla sellel [presidendi] ametikohal."


Toomas Sildam, vanemtoimetaja


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee