In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Balti riikide presidendid tegid ühisavalduse
06.10.2003


Riias Läänemere Arengufoorumil osalevad Balti riikide presidendid tegid tänasel kohtumisel ühisavalduse, milles nad kutsuvad valitsusi ja majandusringkondi andma omapoolse panuse Läänemere regiooni edukaks lõimumiseks Euroopa Liidu majandusruumiga.

"Meie, Eesti, Läti ja Leedu presidendid, tervitame Läänemere Arengufoorumi soovi kujundada avaliku ja erasektori partnerluses Läänemere piirkonnast Euroopa majandusarengu dünaamiline eestvedaja," seisab Läti presidendi Vaira Vike-Freiberga, Eesti presidendi Arnold Rüütli ja Leedu presidendi Rolandas Paksase ühisavalduses.

Eesti, Läti ja Leedu presidentide kohtumisel oli kõne all ka kolme Balti riigi edasine koostöö. Selleks loob Euroopa Liiduga ühinemine täiendavad eeldused, märkisid riigipead arutelu käigus. Pikemalt peatuti koostööl valitsustevahelisel konverentsil ning ühise energiasüsteemi ja infrastruktuuri arendamisel.

Eesti riigipea rõhutas taas vajadust luua Balti optimeeritud energiaturg ning arendada kiiresti välja kaasaegsed ühendusteed Via Baltica ja Rail Baltica. Samuti tõstatas president Rüütel meretranspordi ohutuse küsimuse, kutsudes vastutustundlikult suhtuma Läänemere keskkonna hoidmise vajadusse.

Balti presidendid arutasid tänasel kohtumisel ka koostööd Balkani ja Kaukaasia riikidega, kes on tundnud huvi Eesti, Läti ja Leedu kogemuste vastu demokratiseerimisprotsessi ja reformide läbiviimisel.

President Rüütel esines täna hommikul Läänemere Arengufoorumi plenaaristungil ettekandega, mis samuti keskendus tulevasele koostööle Euroopas ja eriti Läänemere kaitsmise vajadusele. Eesti riigipeal oli täna Riias kohtumine ka Taani endise välisministri, praeguse Läänemere Arengufoorumi esimehe Uffe Ellemann-Jenseniga.


Presidendi kantselei
Kadriorus 6. oktoobril 2003


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee