In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President pidas kõnelusi Euroopa Parlamendis
27.11.2002


President Arnold Rüütel kohtus Euroopa Parlamendi väliskomisjonigaBrüsselis töövisiidil viibiv president Arnold Rüütel kohtus täna Euroopa Parlamendi väliskomisjoniga ning põllumajandus- ja maaelukomisjoni esimehe Joseph Dauliga.

President väljendas väliskomisjonis kõneldes veendumust, et Eesti saab 2004. aastal Euroopa Liidu liikmeks. "Kuigi Kopenhaageni tippkohtumine on alles ees, võime juba täna üsna suure kindlusega väita, et Euroopa Liidu laienemine, või õigemini Euroopa taasühinemine, saab teoks," lausus Eesti riigipea. Ta avaldas ühtlasi heameelt, et Euroopa Liidu tuleviku kujundamisest on konvendi kaudu võtnud osa ka kandidaatriigid.

Vastates väliskomisjoni liikmete küsimustele avalikkuse toetuse kohta liitumisele Euroopa Liiduga, selgitas president Rüütel, et küsitluste andmetel pooldab liitumist pool Eesti elanikest ning selline toetus on püsinud pikemat aega. Samas mõjutab riigipea hinnangul oluliselt avalikkuse toetust liitumisele see, kuidas lahendatakse läbirääkimistel seni veel lahtised küsimused. Eesti ootusi ja vajadusi arvestades on meile tähtsad põllumajanduse ja finantsküsimused, sealhulgas see, et Eesti rahaline olukord liitumisjärgselt paraneks.

Komisjoni liikmed esitasid samuti küsimusi rahvusvähemuste integratsiooni, piirivalve ja piiriülese koostöö kohta. President märkis, et Eestil on kogemusi piiriülesest koostööst ning see võimaldab laiendada ELi alusväärtuste levikut ka uutele naabritele.

Kohtumist juhatas Euroopa Parlamendi väliskomisjoni esimees Elmar Brok, kes avaldas veendumust, et peatselt on võimalus tervitada Eestit ELi täieõigusliku liikmena. Komisjoni liikmed õnnitlesid presidenti Eesti kutsumise puhul NATOga liitumise läbirääkimistele.

Järgenenud kohtumisel Euroopa Parlamendi põllumajanduskomisjoni esimehe Joseph Dauliga olid arutuse all põllumajandus ja keskkond, millest viimane on president Rüütli hinnangul Euroopas üheks asendamatuks väärtuseks. Põllumajandus on aga võtmeks, mille abil keskkonda hoida, lisas president. Seetõttu liigub Euroopa Liit õiges suunas, kui suurendab loodushoidliku tootmise osakaalu. President nimetas Eesti jaoks olulisi küsimusi liitumiskõnelustel: piimakvoot, teravilja baassaagikus, lambakasvatus, otsetoetused. Joseph Dauli sõnul on piimakvoot ELis väga tundlik küsimus.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 27. novembril 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee