In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President võõrustab Saaremaal Läti riigipead
05.08.2002


Eesti ja Läti presidendid väljendasid tänasel kohtumisel Kuressaares üksmeelset veendumust, et kahe naaberriigi koostöö saab muuta senisest märksa laialdasemaks ja konkreetsemaks.

Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel tervitasid täna Kuressaares Eestisse töövisiidile saabunud Läti Vabariigi presidenti Vaira Vike-Freibergat ja tema abikaasat Imants Freibergsi. Kuressaare raekojas tervitas külalisi linnapea Jaanus Tamkivi, kes andis ülevaate Kuressaare linna ja raekoja ajaloost ning tänapäevast. Riigipead tegid sissekande linna külalisteraamatusse. Presidendid istutasid Lossiparki kaks tamme, millest sai täna alguse riigipeade allee. Seejärel tutvusid presidendid ja nende saatjad piiskopilinnusega.

Õhtupoolikul toimunud kahe presidendi töökohtumisel suunas presidentide arutelu soov leida koostööst tuge mõlema riigi püüdlustele ja lähendada naaberrahvaid. Läti president kõneles, et kohtus hiljuti oma maa põllumajandustöötajatega, kes väljendasid sügavat muret madalate tootmiskvootide pärast Euroopa Liiduga ühinemisel. President Rüütel kinnitas, et Eesti tootjail on sama mure. Seetõttu oli ootuspärane, et Eesti riigipea kiitis heaks Läti presidendi ettepaneku pöörduda Euroopa Komisjoni esimehe Romano Prodi poole soovitusega korrigeerida pakutavaid kvoote iga kandidaatmaa konkreetseid olusid arvestades. Samamoodi vääriks Eesti riigipea hinnangul reformimist põllumajanduse otsetoetuste süsteem Euroopa Liidus, nii et see soodustaks praegusest enam looduspuhast ja -hoidlikku majandamist.

Presidentide kohtumisel arutati samuti turismivõimaluste kasutamist kontaktide tihendamiseks naaberrahvaga. President Rüütel osutas tõigale, et Eesti ja Läti ajalugu on tihedalt põimunud ka Saaremaa kaudu. Seetõttu on igati loomulik saarlaste püüd luua regulaarne laevaühendus Kuressaare ja Riia vahel. Läti riigipea hindas seda suurepäraseks kavatsuseks, mille täitumist tervitaksid paljud Euroopa reisihuvilised. Nagu märkis kohtumisel osalenud Saare maavanem Jüri Saar, võib laevaühendusest kasu tõusta ka eestlaste põhjanaabritele, kui ühe sihtpunktina lisandub marsruuti Helsingi.

Vabariigi President avaldas arvamust, et perspektiivi võib olla ka mereturismil, sest küllap pakuksid naabritele huvi Eesti kaunid väikesaared. Samuti pakuvad Eesti saared presidendi hinnangul mitmesuguseid kõrgetasemelisi kultuurisündmusi, nagu näiteks hiljutine Kuressaare ooperifestival, kus esinesid ka rahvusvaheliselt hinnatud Läti muusikud.

President Vaira Vike-Freiberga võttis rõõmuga vastu Eesti riigipea ettepaneku, et kolm Balti presidenti hakkaksid omavahel regulaarselt kohtuma. President Rüütel põhjendas: "Leidub rohkesti teemasid, mille üle aru pidades seisukohti lähendada ja seeläbi ka ühiselt paremini valmistuda liitumiseks nii NATO kui EL-iga."
Vabariigi President kinkis Läti riigipeale klaasikunstnik Peeter Rudashi autoritöö. Kunstniku klaasikoda külastavad presidendid ja nende saatjad homme.

Täna õhtul tutvusid Eesti ja Läti riigipea Vilsandi Rahvuspargiga. Maavanem Jüri Saar andis külaliste auks õhtusöögi. Läti presidendi tutvumiskäik Saaremaal jätkub homme. Teda saadavad president Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 5. augustil 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee