In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Armeenia presidendiga
27.06.2002


Täna ja homme on Eestis ametlikul visiidil Armeenia Vabariigi president Robert Kotšarjan.

Visiit algas vastuvõtutseremooniaga Kadrioru presidendilossi ees. Kõlasid Armeenia ja Eesti riigihümn, üles oli rivistatud auvahtkond. Presidente tervitasid Eesti ja Armeenia delegatsioonide liikmed. Tervitustseremooniale järgnes Eesti Vabariigi presidendi ja Armeenia Vabariigi presidendi neljasilmakohtumine, kus vahetati ka kingitusi. President Kotšarjan tegi sissekande külalisteraamatusse.

Presidentide ja delegatsioonide kohtumisel olid kõne all Eesti ja Armeenia kahepoolsed suhted, mis Eesti riigipea sõnul on läbi ajaloo olnud ennekõike kultuurisuhted. ''Seda tänu peamiselt 370-aastasele Tartu Ülikoolile, kus on õppinud mitmeid nimekaid armeenlasi. Praegu rikastab meie kultuuri armeenia kogukond Eestis, mis ulatub kahe tuhande inimeseni,'' lisas president Rüütel.

Ühtlasi nentis Eesti riigipea, et kahe maa vahelised majanduskontaktid on kahjuks tagasihoidlikud. Armeenia riigipea, kel käesolev visiit on esimene Eestisse, avaldas lootust, et praegusest visiidist saavad alguse tihedamad majandussuhted kahe riigi vahel.

President Kotšarjan väljendas huvi Eesti arengu ja Euroopa-suunalise intergratsiooni vastu, mida Armeenias on tema sõnul väga tähelepanelikult jälgitud. President lisas, et Armeenia huvi Eestilt õppimise vastu on praegu sama suur, nagu see oli 19. sajandil, kui Tartus õppis Hatšatur Abovjan.

Armeenia presidendi tähelepanu köitsid eriti Eesti infotehnoloogilised edusammud. Eesti spetsialistid osalevad Armeenias teoksil olevas koolide internetiseerimise projektis. Lisaks sellele on Armeenia huvitatud Eesti regionaalse koostöö ja reformikogemustest, kinnitas president Kotšarjan.

Nii Eesti kui Armeenia riigipea leidsid, et väikerahvale pakub arenguvõimalusi ennekõike oma intellektuaalse potentsiaali ulatuslik rakendamine teadmusmahuka toodangu valmistamiseks.

Kohtumise lõpul kirjutasid Eesti majandus-, teede- ja sideminister Liina Tõnisson ning Armeenia kaubandus- ja majandusarengu minister Karen Tššmaritjan alla Eesti Vabariigi ja Armeenia Vabariigi valitsuste vahelisele kaubandus- ja majandussuhete kokkuleppele. Eesmärgiga luua kahe riigi kaubandus- ja majandussuhete arenguks vastastikku kasulikud tingimused, kehtestab kokkulepe pooltele kaupade vahetamises ja teenuste osutamises enamsoodustusrežiimi. See hõlmab eksporti ja importi, makse ja transiiti. Leppe täitmise jälgimiseks luuakse vastav komisjon.

Täna õhtul annavad Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel Armeenia presidendi auks õhtusöögi Vanalinnastuudio Valges saalis.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 27. juunil 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee