In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President on riigivisiidil Poola Vabariigis
18.03.2002


President Arnold Rüütel ja Poola president Aleksander KwasniewskiPresident Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel jätkasid täna hommikul eile alanud riigivisiiti Poola Vabariiki ametliku kohtumistseremooniaga presidendipalees. Meie presidendipaari tervitasid Poola president Aleksander Kwasniewski ja Jolanta Kwasniewska. Järgnes delegatsioonide kohtumine presidentide juhtimisel.

President Kwasniewski meenutas oma varasemaid meeldivaid kohtumisi Eesti presidendiga ja rõhutas, et Eesti-Poola suhted on olnud väga head. Ta toonitas, et tänaseks on Eesti-Poola suhted jõudnud uude arengujärku: peatselt loodavad mõlemad riigid olla koos nii Euroopa Liidus kui NATO-s. President Kwasniewski rõhutas Poola tugevat toetust Eesti vastuvõtmisele NATO-sse sügisesel Praha tippkohtumisel. Kwasniewski sõnul on Poola huvitatud tihedast koostööst Balti ja teiste Läänemere regiooni riikidega ning ka Venemaa Kaliningradi piirkonnaga. Poola presidendi hinnangul on majandussfääris mõlemalt poolt veel kasutamata võimalusi, kuid samas areneb hästi kultuurialane koostöö. President Aleksander Kwasniewski pani suuri lootusi käimasolevale visiidile nii sõjalist kui majanduslikku koostööd silmas pidades.

President Arnold Rüütli hinnangul panevad Eesti-Poola koostööle tugeva aluse sajandite taha ulatuvad kontaktid. President rõhutas, et mõlemad riigid on suutnud viimasel kümnendil olla edukad oma majanduse arendamisel. Poola kiire areng on taganud silmapaistva rolli Läänemere piirkonna üleminekuriikide hulgas. President pidas vajalikuks arendada ka laienevas Euroopa Liidus regionaalset koostööd.

Delegatsioonide läbirääkimistel sõna võtnud majandusminister Liina Tõnisson rõhutas Eesti huvi elavdada kahe riigi majandussuhteid. Tõnisson tõstis esile vajadust arendada välja Via Baltica trass, et kaubavood ja reisiliiklus kulgeksid ladusalt põhja-lõuna suunal.

Kaitseminister Sven Mikser tunnustas Poolat kui Eesti eeskuju kaitsevõime arendamisel. Poola delegatsioon tõstis esile Eesti head tööd kaitsestruktuuride ülesehitamisel ja pidas heaks Eesti perspektiivi saada kutse NATO-sse.

Keskpäeval oli Vabariigi Presidendil kohtumine Poola Kaubanduskojas.

President pakkus ka lõuna Poola peaministrile Leszek Millerile. Rõhutati vastastikuste kultuuri- ja hariduskontaktide tähtsust. Leszek Miller kinnitas Poola toetust Eestile NATO-ga liitumisel ja kiitis Eesti majanduse arengut. Rääkides Euroopa Liiduga liitumise küsimustest oli jutuks läbirääkimispositsioon põllumajanduses. Poolas on põllumajanduses hõivatud umbes veerand tööealisest elanikkonnast, Eestis ainult 5%. Peaminister tundis huvi Eesti ja Venemaa suhete arengu ning regiooni oluliste transiiditeede vastu. President rõhutas Via Baltica väljaehitamise tähtsust.

Pealelõunal on president Rüütel Poola parlamendihoones, kus kohtub Senati marssali Longin Pastusiakiga ja Seimi marssali Marek Borowskiga.

Õhtupoolikul peab Vabariigi President Varssavi Tehnikaülikoolis loengu "Poola ja Eesti tulevik Läänemere regioonis". Õhtul pakub Poola president Eesti riigipea auks õhtusöögi.

Homme on president Bialystokis, kus kohtub kohalike võimukandjatega, külastab Bialystoki Meditsiiniakadeemiat, avab majandusseminari ja käib Bialystoki ülikoolis. Pealelõunal külastab president Ponar-Narewi traktoritehast.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 18. märtsil 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee