In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Islandi peaministriga
22.08.2006


President Arnold Rüütel kohtumas Islandi peaministri Geir H. Haardega.President Rüütel kohtus täna Kadriorus Islandi peaministri Geir H. Haardega.

Kohtumisel väljendati mõlemapoolselt arvamust, et Eesti ja Islandi suhted edenevad hästi. Ühiselt meenutati sündmuseid 15 aastat tagasi, mil Island andis esimese riigina tunnustuse Eesti taasiseseisvumisele. Geir H. Haarde viibis tollal Islandi parlamendi suurima fraktsiooni juhi ja väliskomisjoni liiikmena selle ajaloolise dokumendi allakirjutamise juures. Peaminister ütles, et tal on suur au avada seda sündmust meenutav mälestustahvel Tallinnas, Islandi väljakul.

Vabariigi President ütles, et Islandi tookordne otsus oli julge signaal kõigile teistele riikidele ning seejärel kiirelt toimunud muutused mõjutasid kogu Euroopa arengut. “Tookord Islandi ja Eesti vahel tekkinud eriline side ja vastastikune sümpaatia kahe rahva vahel on hea alus ühtlasi meie kahepoolsete suhete edasiseks arenguks. Võin oma kogemuste põhjal kinnitada, et Islandi kogemused on väärt lähemat tutvumist – näiteks kasutab Island loovalt kõiki võimalusi majanduse edendamiseks, teades, et tänapäeval pole võimalik ilma teaduseta majandust kiirendatud korras arendada,” sõnas president Rüütel.

Peaminister Haarde tõdes, et Islandi ja Eesti majanduse areng näitab: selleks, et olla edukas, ei pea olema suur, vaid tegema õigeid asju. “Meilgi toimuvad majanduses reformid – liberaliseerimine, maksude vähendamine ja erastamine,” loetles Islandi valitsusjuht. Ta lisas, et Island suhtub majanduse arendamisel vastutustundega oma rikkalikesse loodusressurssidesse. Geir H. Haarde nimetas samas märkimisväärseks Eesti senist arengut, sealhulgas majanduse ja heaolu kasvu ning valuuta stabiilsuse tagamist. Tema sõnul on Island huvitatud Eestiga vastastikuste investeeringute, finantsteenuste ja kaupade vahetuse ning turismi mahu suurendamisest. Täiendavaid võimalusi leidub selleks kindlasti ka kultuuri valdkonnas.

Kohtumisel käsitleti ka Eesti seisukohti Euroopa Liidu naabruspoliitika arendamisel ning praegust poliitilist ja majanduslikku arengut Ukrainas, Moldovas ja Lõuna-Kaukaasia riikides. President Rüütel rõhutas seejuures, et rahvusvaheline toetus reformiprotsessi jätkumisele nendes riikides on ülimalt oluline.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 22. augustil 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee