In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kohtus Šotimaal kuninganna Elizabeth II-ga
04.07.2006


President Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel kohtusid teisipäeval Šotimaa visiidi käigus Suurbritannia kuninganna Elizabeth II-ga ja Šotimaa Esimese ministri Jack McConnell'iga, esmaspäeval külastati parlamendihoonet ja teisi vaatamisväärsusi ning kohtuti Edinburghis parlamendi eesistuja George Reid'iga.

Esmaspäeva hommikul kohtus president Rüütel Eesti aukonsuliga Šotimaal Iain Lawson'iga ning teiste Eestist huvitatud ettevõtjatega. Kohtumisel rääkis Vabariigi President Eesti investeerimiskliima ja IT-sektori arengust ning energiapoliitikast. Šoti ettevõtjad tunnustasid Eesti maksupoliitikat ning tundsid huvi võimaluste vastu avada otselennuliin Eesti ja Šotimaa vahel.

President Rüütel külastas Edinburghi lossi ja Glenkinchie viskitehast ning Stobshiels Mainsi lambafarmi, kus Eesti riigipead saatis Šoti keskkonna- ja maa-arendusminister Ross Finnie, kes tutvustas ka viimaste aastate arenguid Šotimaa põllumajandussektoris.

Proua Ingrid Rüütel külastas eriprogrammi raames Wishaw' raamatukogu ning avas seal Endel Grensmanni fotonäituse "Linnu Eesti" ("Birds Eye Estonia"). Glasgow linnas külastas proua Rüütel Kelvingrove'i Kunstimuuseumi ning kohtus Glasgow linnapea Liz Cameron'iga. Samuti väisas proua Rüütel Šoti Rahvuslikku Torupillikeskust ning Kuninglikku Šoti Muusika- ja Draamaakadeemiat (RSAMD) ning kohtus sealsete õppejõudude ja üliõpilastega.

Esmaspäeva õhtul külastas Eesti presidendipaar Šoti moodsat parlamendihoonet, mille ülemaailmset tähelepanu võitnud arhitektuuri loojaiks on katalaani arhitektid eesotsas Enric Miralles'ega. Parlamenti külastades kohtus president Rüütel parlamendi liikme Sarah Boyack'iga ning arutas temaga taastuvenergeetika arengutrende.

Parlamendi eesistuja George Reid ja proua Daphne Reid korraldasid Eesti presidendipaari auks õhtusöögi. George Reid, kes on üks tunnustatumaid šoti poliitikuid ja tuntud ka veendunud Eesti-sõbrana, kõneles Eesti ja Šotimaa suhetest minevikus ja tänapäeval, öeldes, et šotlased tunnevad eestlastega selget hingesugulust. Reidi sõnul on mõlemal rahval parlament ja valitsus, kes tegelevad tõsiselt osalusdemokraatia arendamisega.

Vabariigi President kõneles õhtusöögil Eestit ja Šotimaad ühendavatest sidemetest, leides, et võimalusi Eesti ja Šotimaa koostöö edendamiseks on veel palju. "Šoti parlamendi ja Riigikogu liikmete vastastikused külaskäigud on olnud sisukad, edendades tänases maailmas nii vajalikku poliitikute omavahelist mõttevahetust. Meid lähendavad ühised väljakutsed, mis seotud rahvastiku vananemisega või puhta looduskeskkonna säilitamisega, aga samuti arengukoostöö kolmandate riikidega - kui tuua vaid mõned näited," sõnas Eesti riigipea.

Eesti presidendipaar kohtus ka Eesti noorte kogukonnaga Šotimaal (MacEstonians), keda juhib Pille Petersoo. Kohtumisel oli riigipeal meeldiv tõdeda, et enamusel noortest on pärast õpingute lõpetamist selged plaanid Eestisse tagasitulekuks. Töökohti ja huvitavat tööd jagub kindlasti kõigile, oli seejuures president Rüütli sõnum.

Teisipäeval kohtusid Vabariigi President ja proua Rüütel Edinburghis Šotimaa Esimese ministri Jack McConnell'iga. Kohtumisel rääkis president Rüütel Eesti majanduse hoogsast arengust ja teistest aspektidest, mis võiks olla aluseks Eesti ja Šotimaa vaheliste suhete edaspidisele edendamisele. Minister McConnell tutvustas Šotimaa valikuid oma majanduse edendamisel, millega on juba suudetud saavutada seninägematult madal töötuse määr.

Seejärel suundus Eesti presidendipaar Holyroodhouse'i paleesse, kus toimus kohtumine Tema Majesteet kuninganna Elizabeth II-ga. Sellele eelnesid tseremoniaalsed auavaldused Tema Majesteedi auvahtkonna poolt. Vabariigi Presidendi sõnul oli kohtumine väga südamlik ja kantud Suurbritannia riigipea siirast huvist Eesti vastu. Algselt planeeritud paarikümne minuti asemel kestis kuninganna audients Eesti presidendipaarile viiskümmend minutit.

Kohtumisel käsitleti väga laia teemaderingi Suurbritannia ja Eesti kahepoolsete suhetega seoses. Kuna tegu oli president Rüütli ja kuninganna Elizabeth II esmakordse kohtumisega, kõneldi ka riikidevaheliste suhete ajaloolisest dimensioonist - Briti mereväe abist Eestile Vabadussõjas ja mahukast kaubavahetusest kahe maailmasõja vahel, okupatsiooniaegsest mittetunnustamispoliitikast ning suhete hoogsast taastamisest pärast Eesti taasiseseisvumist. Tänapäeva teemadest puudutati muuhulgas koostööd välismissioonidel Afganistanis ja Iraagis, samuti Eesti infotehnoloogiasektori ja kogu majanduse kiiret arengut ning kahepoolseid kultuurisidemeid. Vabariigi President ütles, et Eestimaa inimesed jäävad Tema Majesteedi oktoobrikuist visiiti ootama sooja ja sõbraliku tähelepanuga.

Riigipea saabus Eestisse tagasi teisipäeva hilisõhtul.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 4. juulil 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee